Shqipëri, hapet edicioni i 24-t i panairit të librit

0
Në Shqipëri është hapur Panairi i Librit "Tirana 2021", i cili organizohet nga Shoqata e Botuesve Shqiptarë me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës dhe...

Kush ishte Muamer ef. Zukorliq

0
Sot ndërroi jetë ish-kryetari dhe kryemyftiu i Meshihatit të Bashkësisë Islame në Serbi, Muamer ef. Zukorliq. Këtë informacion e ka shpërndarë në Facebook, gazetari dhe...

Falet Namazi i Shiut në Mekë e Medine

0
Pasi gadishulli arabik ka mungesë të shiut për një kohë të gjatë, të enjten është organizuar falja e Namazit të Shiut (el-Istiska) në xhamitë...

Ndërron jetë hoxha nga Presheva, Qemal ef. Hebibi

0
Mbrëmë ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare hoxha i nderuar nga Presheva, Mulla Qemal ef. Hebibi. Këtë lajm e ka bërë të ditur hoxha nga...

Yllka Gashi zgjedhet aktorja më e mirë në festivalin e filmit në Spanjë

0
Filmi "Zgjoi" po arrin të bëjë histori në kinematografitë botërore. Bashkë me të edhe aktorja e njohur shqiptare Yllka Gashi e cila po vlerësohet shumë...

Ribotohet libri që u largua menjëherë pas botimit, 70 vjet më parë

0
Instituti Albanologjik i Prishtinës ka ribotuar librin e studiuesit Zekeria Rexha, “Këngë popullore shqiptare të Kosovës – Metohisë I”. Ky libër ishe botuar më 1951,...

18 vjet nga vdekja e Alija Izetbegoviçit

0
Në këtë ditë 18 vjet më parë ndërroi jetë presidenti i parë i Presidencës së Republikës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Alija Izetbegoviç, raporton Anadolu...

Beteja e dytë e Kosovës që ndryshoi fatin e shqiptarëve

0
Si sot me 17.10.1448 u zhvillua beteja e dytë e Kosovës, mes dy Fuqive njëra e drejtuar nga Komandanti Janush Huniyadi i Mbretërisë së...

“Mesdheu”, një film për krizën e emigrantëve në Evropë

0
“Mesdheu”, një film bazuar në një histori të vërtetë që tregon se si u shpëtuan më shumë se 62 mijë emigrantë në detin Mesdhe...

Nënshkruhet marrëveshja për fillimin e punimeve për restaurimin e Xhamisë së Çarshisë në Prishtinë

0
Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës në bashkëpunim me Agjencinë Turke për Zhvillim TIKA, sot kanë nënshkruar marrëveshjen për fillimin e punimeve të restaurimit...