Treni i parë eksportues i nisur nga Turqia mbërrin në Kinë

0
Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës së Turqisë, Adil Karaismailoğlu njoftoi se treni eksportues që u nis nga Stambolli ka përfunduar pa ndërprerë udhëtimin e...

Mbi 300 mijë aplikime për tërheqjen e 10 përqindëshit, Demi tregon se kur fillon...

0
Është duke vazhduar aplikimi për tërheqjen e 10 përqindëshit të kursimeve pensionale në Trust, ndërsa deri tani kanë aplikuar më shumë se treqind e...

92 përqind e qytetarëve kanë nën 10 mijë euro në TRUST dhe do të...

0
Sipas ligjit për rimëkëmbje ekonomike që u miratua javën e kaluar në Kuvendin e Kosovës, qytetarët e Kosovës që kanë mjete të kursyera në...

Mërgata thyen rekord të dërgesave, për dhjetë muaj në Kosovë solli rreth 800 milionë...

0
Pavarësisht pandemisë COVID-19, mërgata e Kosovës e ka thyer rekordin e dërgesave të parave në vendin tonë. Nga të dhënat e Bankës Qendrore të Kosovës...

Rritet me 13 për qind kërkesa për investime në Turqi në periudhën janar-shtator

0
Ministri turk i Industrisë dhe Teknologjisë, Mustafa Varank, ka njoftuar se kërkesa për investime në Turqi gjatë periudhës janar-shtator ishte 13 për qind më...

Gurvenatori i BQK-së: Parashihet të ketë rënie ekonomike në 7.2 %

0
Sektori bankar në vend edhe përkundër pandemisë COVID-19 është stabil, likuid, mirë i kapitalizuar dhe me afarizëm pozitiv, kështu tha guvernatori i Bankës Qendrore...

“Turqia shënon rritje të lartë ekonomike në tremujorin e tretë”

0
Turqia do të postojë një rritje të lartë ekonomike në tremujorin e tretë të këtij viti, deklaroi sot ministri i Industrisë dhe Teknologjisë së...

Prodhimi i makinave në Mbretërinë e Bashkuar gjatë shtatorit ra në nivelin më të...

0
Sipas shifrave të fundit nga Shoqëria e Prodhuesve dhe Tregtarëve të Motorëve (SMMT) kjo shifër është alarmante për industrinë e makinave. Vetëm 114.732 makina u...

ExxonMobil do të shkurtojë 1.900 vende pune në SHBA

0
Gjiganti energjetik amerikan, ExxonMobil njoftoi planet për reduktimin e personelit të saj në SHBA për shkak të "kushteve aktuale të papara të tregut", transmeton...

Serbia vazhdon ta shkelë CEFTA-n, Kosova paralajmëron masa

0
Shteti i Serbisë po vazhdon ta shkelë marrëveshjen për Tregti të Lirë me Evropën Qendrore, që njihet me shkurtesën CEFTA, thotë ministri i Tregtisë...