Kush ishte shqiptari që i mbijetoi mbytjes së Titanikut

0
Më 15 prill, ishte 107 vjetori i mbytjes së anijes së famshme, “Titanik”. Kohë pas kohe gazetarë e publikues të ndryshëm shqiptarë...

Fakte interesante në lidhje me gjakun e njeriut II

0
1.Trombocitet janë krejtësisht ndryshe dhe janë përgjegjës për mpiksjen e gjakut, sa herë që ndodh gjakderdhja për shkak të prerjes ose plagës. Kjo parandalon...

Pas 15 vitesh bëhen prindër, i pagëzuan fëmijët me emrin Vjosa dhe Albin

0
Një çift nga Kosova janë bërë prindër pas 15 vitesh duke lindur binjakë. Mirëpo, e veçanta ishte se emrat...

Marsi siç nuk e keni parë kurrë më parë!

0
Sipërfaqja e Planetit të Kuq duket ngjyrë gështenjë … Keni menduar ndonjëherë se si do të ishte, të ishit në sipërfaqen e Marsit? Epo, këto...

Fjalimi i Ajnshtajnit që çdo mësues, nxënës dhe prind duhet ta lexojë

0
Albert Ajnshtajn dikur ka thënë: Çdokush është një gjëni, por nëse e gjykoni një peshk nga aftësia e tij për t’u ngjitur në një...

Çaji i rusit nuk rrjedh nga Rusia: Lexojini 6 fakte për çajin e preferuar...

0
Çaji i zi përbën një ndër preferencat kryesore të njerëzve, kjo si rezultat i përfitimeve shëndetësore që ai sjell. Sa më shumë...

SHBA, gjuetari i drerëve dënohet të shikojë filmin vizatimor “Bambi”

0
Një person në shtetin amerikan Missouri, i dënuar me një vit burgim për vrasje të "qindra" drerëve, është gjykuar që gjatë vuajtjes së dënimit...

Flamuri shqiptar në mesin e pesë flamujve më të vjetër në botë

0
Flamuri shqiptar KuqeZi, është rënditur ndër pesë flamujt më të vjetër në botë. Kështu ka bërë të ditur Patriot...

10 fakte rreth arit

0
10 fakte rreth arit 1- Ari i pastër mund të shtrihet. Deri në 50 milje (një milje është 1.6 kilometra) mund të zgjatët një fije e...

Shifra e vitit 1500, si ka ndryshuar popullsia e botës deri në ditët e...

0
7 miliardë e 680 millionë njerëz jetojnë sot në të gjithë botën, ndërkohë që numri i popullsisë njeh vetëm rritje. Sipas parashikimeve,...