Blinken përqendrohet më shumë tek palestinezët në bisedën me homologun izraelit

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha homologut të tij izraelit të premten se izraelitët dhe palestinezët duhet të gëzojnë “masa të barabarta” të lirisë, sigurisë, prosperitetit dhe demokracisë.

Komentet e Blinken pasqyrojnë më shumë fokus në palestinezët sesa politikën pro-Izraelite të bërë nga paraardhësi Republikan i Presidentit të SHBA Joe Biden, Donald Trump.

Blinken e theksoi çështjen në një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm izraelit Gabi Ashkenazi.

Një deklaratë nga zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se të dy udhëheqësit diskutuan sfidat e sigurisë rajonale, ndihmën humanitare për popullin palestinez dhe normalizimin e marrëdhënieve me vendet me shumicë arabe dhe muslimane.

Trump vitin e kaluar ndihmoi në nënshkrimin e marrëveshjeve të normalizimit midis Izraelit dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, Bahreinit, Sudanit dhe Marokut. Biden ende nuk është përqendruar shumë në shtimin e më shumë vendeve në listë. Disa vende arabe duan të shohin zgjidhjen e mosmarrëveshjes së gjatë midis Izraelit dhe palestinezëve para se të bien dakord për një marrëveshje.

“Sekretari theksoi besimin e administratës se izraelitët dhe palestinezët duhet të gëzojnë masa të barabarta të lirisë, sigurisë, prosperitetit dhe demokracisë,” tha Price.

Ai tha se Blinken përsëriti “angazhimin e fortë të Shteteve të Bashkuara për Izraelin dhe sigurinë e tij dhe pret të forcojë të gjitha aspektet e partneritetit SHBA-Izrael” raporton Reuters. /Mesazhi.com