Çavuşoğlu: Suedia po rrezikon ‘qëllimisht’ anëtarësimin e saj në NATO duke lejuar provokimet terroriste

Suedia po shkel “qëllimisht” mbi minat e vendosura nga organizatat terroriste në rrugën e saj drejt anëtarësimit në NATO, tha sot ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, duke iu referuar provokimeve të fundit terroriste në Suedi, raporton Anadolu.

“Organizatat terroriste po hedhin mina në rrugën e anëtarësimit të Suedisë në NATO. Suedia po shkel qëllimisht mbi këto mina. Ato mund t’i pastrojnë ato nëse duan”, tha Çavuşoğlu në një takim të partisë AK në qytetin Alanya.

Në lidhje me provokimet e grupeve terroriste kundër Turqisë dhe presidentit Recep Tayyip Erdoğan në Suedi, Çavuşoğlu tha: “I takon Suedisë të vendosë nëse do të pastrojë minat apo do t’i shkelë. Nëse shkel, do të shpërthesh”.

Organizatat terroriste po “bredhin në vendin tuaj”, tha ai, duke shtuar nëse Suedia përmbush angazhimet e saj sipas memorandumit trepalësh për anëtarësimin e saj në NATO, “ne ulemi, flasim dhe mbajmë fjalën”.

Suedia dhe Finlanda aplikuan zyrtarisht për t’u anëtarësuar në NATO majin e kaluar, vendim i nxitur nga lufta e Rusisë kundër Ukrainës.

Sipas memorandumit të nënshkruar qershorin e kaluar midis Türkiye-s, Suedisë dhe Finlandës, të dy vendet nordike u zotuan të ndërmarrin hapa kundër terroristëve për të fituar anëtarësimin në aleancën e NATO-s.

Në marrëveshje, Suedia dhe Finlanda ranë dakord të mos ofrojnë mbështetje për grupet terroriste si PKK dhe degët e saj, dhe organizatën terroriste FETO, dhe të ekstradojnë të dyshuarit për terrorizëm në Turqi, ndër të tjera.

Gjithashtu, duke kritikuar mbylljen e fundit të disa konsullatave perëndimore në Istanbul, kryediplomati turk tha: “Nëse nuk bëni hap prapa, ne do të ndërmarrim hapat e nevojshëm” duke thirrur ambasadorët në ministri.

Ai e quajti këtë hap si të “të qëllimshëm”.

“Ata thonë se kanë marrë informacion vetëm për kërcënimin konkret. Nëse nuk e ndani informacionin me ne, ne kërkojmë qëllimin pas kësaj dhe e dimë se këto veprime janë të qëllimshme”, shtoi Çavuşoğlu.

“Ne madje e dimë që disa ambasadorë po thërrasin të tjerët që t’i bashkohen këtij hapi. Ne i thirrëm në ministri. Kemi bërë paralajmërimet e nevojshme. Ne thamë se e dimë se çfarë doni të bëni dhe ju po përpiqeni ta tregoni Turqinë si të paqëndrueshme”, tha ai.

Komentet e ministrit Çavuşoğlu erdhën një ditë pasi Turqia thirri ambasadorët e vendeve perëndimore, përfshirë SHBA-në, për të kritikuar vendimin e tyre për mbylljen përkohësisht të misioneve diplomatike dhe lëshimin e alarmeve të sigurisë pas djegies së fundit në Evropë të librit të shenjtë të Islamit, Kuranit.

Në Ministrinë e Jashtme u thirrën edhe ambasadorët e Belgjikës, Francës, Gjermanisë, Italisë, Holandës, Suedisë, Zvicrës dhe Britanisë, sipas burimeve diplomatike turke, të cilat thanë se aktet e tilla të njëkohshme nuk tregojnë një qasje proporcionale dhe të matur, por në vend të kësaj i shërbejnë vetëm “agjendës tinëzare të grupeve terroriste”.