Dorëhiqet ambasadori amerikan në Panama: Nuk mund t’i shërbej Trumpit

Ambasadori i SHBA në Panama është dorëhequr, sepse ka thënë se nuk është më në gjendje të shërbejë nën Presidentin Donald Trump.

John Feeley, një ish pilot i helikopterëve të Korpusit Detar, tha se ishte “një nder i detyruar” të japë dorëheqjen.

Departamenti Amerikan i Shtetit, i cili mbikëqyr diplomatët amerikanë, mësoi për dorëheqjen e tij vetëm në fund të dhjetorit të vitit të kaluar.

“Si një oficer i ri i shërbimit të huaj, unë nënshkrova një betim për t’i shërbyer me besnikëri presidentit dhe administratës së tij në një mënyrë apolitike, edhe kur nuk mund të pajtohem me politika të caktuara”, tha Feeley në letrën e tij të dorëheqjes.

“Instruktorët e mi e bënë të qartë se nëse besoja se nuk mund ta bëja këtë, unë do të isha ‘i nderuar dhe i detyruar’ të jepja dorëheqjen.

Nënsekretari i shtetit Steve Goldstein konfirmoi se ishte në dijeni të largimit të planifikuar të zotit Feeley, përpara fjalimeve të dyshuara të presidentit të enjten.

Ai tha se ambasadori, një diplomat i karrierës që kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke punuar në çështjet e Amerikës Latine, po largohej për “arsye personale”.

Disa nga politikat e zotit Trump kanë shkaktuar trazirë në rajon, duke përfshirë së fundmi vendimin e tij për të hequr lejet e qëndrimit për mijëra imigrantë nga Salvadori, Haiti dhe Nikaragua që, jetojnë në SHBA pas fatkeqësive natyrore. Z. Feeley nuk është zyrtari i parë i Departamentit të Shtetit që të largohet nga posti i tyre./Top Channel