Erdoğan dënon sulmet terroriste në rajonin e Dagestanit të Rusisë

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan dënoi të martën sulmet terroriste të fundjavës në rajonin e Dagestanit të Rusisë, duke i përcjellë ngushëllimet e tij presidentit rus Vlladimir Putin në një telefonatë.

“Në bisedën telefonike, presidenti Erdoğan deklaroi se Turqia është kundër të gjitha formave të terrorizmit dhe dënon fuqishëm sulmet”, tha Drejtoria e Komunikimeve e Turqisë në X.

“Ai shprehu ngushëllime popullit rus për ata që humbën jetën dhe uroi shërim të shpejtë për të plagosurit”, shtoi drejtoria.

Erdoğan deklaroi se Ankaraja do të vazhdojë përpjekjet për ndërprerjen e të gjitha konflikteve në rajon.

Numri i të vdekurve në sulmet terroriste në rajonin e Dagestanit të Rusisë u rrit në 21 – i përbërë nga 16 oficerë policie dhe pesë civilë, duke përfshirë një prift – pasi një polic tjetër vdiq në spital të hënën mbrëma, tha të martën Ministria e Shëndetësisë.

Sulmuesit sulmuan të dielën kishat ortodokse, sinagogat dhe një postë policie rrugore në qytetet Derbent dhe Makhachkala në Dagestan.

Një ushtarak i Korpusit të Gardës Ruse, Ramazan Atziev, një reagues i parë në katedralen Holy Dormition në qytetin e Makhachkala, u vra gjithashtu në sulm.