Erdoğan në Baku: Marrëdhëniet Turqi-Azerbajxhan, shembullore për rajonin dhe botën

Ndërsa Turqia dhe Azerbajxhani gëzojnë marrëdhënie të forta dhe të rrënjosura thellë, presidenti turk sot vuri theksin në “aleancën strategjike” të dy vendeve, siç është çimentuar nga deklarata e vitit të kaluar në vazhdën e fitores së Azerbajxhanit në konfliktin me Armeninë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ne fillimisht e ngritëm marrëdhënien tonë me Azerbajxhanin në një partneritet strategjik dhe vitin e kaluar në aleancë strategjike me Deklaratën e Shushës”, tha presidenti Recep Tayyip Erdoğan në festivalin turk të aviacionit, hapësirës dhe teknologjisë Teknofest, që tani mbahet jashtë vendit për herë të parë, në kryeqytetin e Azerbajxhanit Baku.

Duke thënë se të dy vendet i kanë çuar lidhjet dypalëshe në një nivel që është shembullor jo vetëm për rajonin, por edhe për të gjithë botën, Erdoğan tha: “Ne po organizojmë Teknofestin, festivalin më të njohur në botë të aviacionit, hapësirës dhe teknologjisë, në Baku, perlën e Kaspikut, me sloganin një komb, dy shtete, një festë”.

Ai shtoi se Turqia mbështet fuqimisht përpjekjet e Azerbajxhanit për të vendosur paqe të qëndrueshme me Armeninë fqinje.

Duke ngritur marrëdhëniet midis Turqisë dhe Azerbajxhanit në nivelin e një aleance, deklarata u nënshkrua në një ceremoni ku morën pjesë presidentët e dy vendeve në qytetin azerbajxhanas Shusha, i çliruar në nëntor 2020 nga pushtimi gati 30-vjeçar armen.

Turqia ishte mbështetësja kryesore e Azerbajxhanit gjatë luftës 44-ditore të Nagorno-Karabakut midis Azerbajxhanit dhe Armenisë, e cila shpërtheu më 27 shtator 2020 dhe përfundoi me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia dhe arritje të konsiderueshme të Azerbajxhanit më 10 nëntor. /aa