Finlanda goditet nga një sulm në shkollë, viktima dhe të lënduar

Një person është vrarë dhe dhjetë janë plagosur pas një incidenti të dhunshëm në një shkollë në lindje të Finlandës, thotë policia.

Shkolla, e cila gjendej ngjitur me një qendër tregtare, ndodhet në Kuopio, 335 kilometra në veri-lindje të kryeqytetit, Helsinki. Policia tha që oficerët përdorën armë zjarri dhe arrestuan një person që posedonte thikë, por nuk dha detaje nëse ai ishte agresori i vetëm.

Dy nga të plagosur janë në një gjendje të rëndë, çfarë shton frikën për rritjen e numrit të të vdekurve. Policia nuk dha detaje të mëtejshme se çfarë kishte ndodhur ose çfarë provokoi dhunën, por megjithatë incidentet e tilla janë të rralla në Finlandë, pasi vendi njihet për shkallën e ulët të krimit.