Forcat izraelite vrasin katër palestinezë në Bregun Perëndimor

Ushtria izraelite vrau palestinezët gjatë konfrontimeve në Jenin dhe Jerusalem herët të dielën.

Të paktën katër palestinezë janë vrarë nga ushtria izraelite gjatë sulmeve ushtarake gjatë natës të dielën në zonat Jenin dhe Jerusalem të Bregut Perëndimor të okupuar.

Mohammad Hleil, zëdhënës i ministrisë palestineze të shëndetësisë, konfirmoi për Al Jazeera vrasjen e tre palestinezëve nga fshati Biddu, Jeruzalemi veriperëndimor, të cilët u identifikuan nga familjet e tyre si Ahmad Zahran, Mahmoud Hmaidan dhe Zakariya Badwan.

Forcat izraelite vranë gjithashtu një banor nga fshati Burqin, në jugperëndim të qytetit Jenin, i cili u identifikua si 22-vjeçari Osama Soboh, konfirmoi Hleil.

Hleil tha se ka raporte për një palestinez të pestë që u vra, por që ata nuk kanë marrë ende konfirmim.

Ai shtoi se trupat e tre palestinezëve nga Biddu janë në mbajtje nga ushtria izraelite.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve Wafa, Soboh u vra pasi forcat izraelite sulmuan Burqin dhe rrethuan një nga shtëpitë, duke çuar në një përleshje me armë me ushtrinë.

Zahran u vra gjatë një konfrontimi me ushtrinë izraelite pasi sulmoi qytetin Beit Anan, pranë Biddu.

Një korrespondent i Al Jazeera tha se dy ushtarë izraelitë u plagosën gjatë shkëmbimit të zjarrit. Mediat izraelite thanë se sulmet e ushtrisë kishin për qëllim arrestimin e “operativëve të Hamasit”.

Bastisjet dhe arrestimet u raportuan gjithashtu në fshatrat Jenin të Kufrdan dhe Yaabad.

Ndërsa operacionet ushtarake izraelite në qytetet dhe fshatrat e Bregut Perëndimor janë një realitet pothuajse i përditshëm, gjatë muajve të fundit, sulmet e ushtrisë në zonën Jenin janë pritur me zjarr të drejtpërdrejtë nga banorët palestinezë.

Muajin e kaluar, ushtria izraelite vrau katër palestinezë në kampin e refugjatëve Jenin gjatë një operacioni që çoi në konfrontime të armatosura. /mesazhi