Forcat ruse ripërtërijnë përpjekjet për të avancuar në jug të Izium të Ukrainës

Rusia ka të ngjarë të ripërtërijë përpjekjet e saj për të avancuar në jug të qytetit lindor të Ukrainës, Izium, në 48 orët e fundit, ka thënë ministria e mbrojtjes e Britanisë.

Qëllimi i tij është të depërtojë më thellë në rajonin e Donetskut dhe të mbështjellë xhepin rreth qytetit të sulmuar të Sievierodonetsk nga veriu, tha ai në një përditësim të inteligjencës në Twitter.

Nëse civilët ukrainas të bllokuar nuk pranojnë një ofertë për t’u larguar përmes një korridori, Rusia ka të ngjarë të kërkojë justifikim për të bërë më pak dallim midis tyre dhe çdo objektivi ushtarak ukrainas në zonë, shtoi ministria. /klankosova