Foxconn po “rrëshqet” drejt prodhimit të makinave elektrike – tani ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë

Prodhuesi i iPhone, iPad dhe Amazon Kindle ka njoftuar se do të ndërtojë traktorë elektrikë në fabrikën e saj të sapo blerë në Lordstown, Ohio.

Sipas mediave të huaja, Hon Hai Technology Group, i njohur më mirë si Foxconn, njoftoi se do të ofrojë shërbime montimi për DBA Monarch Tractor.

Kompania e pajisjeve bujqësore do të ketë traktorët e saj të gjeneratës së ardhshme dhe paketat e baterive të ndërtuara nga gjiganti industrial ndërkombëtar.

Kështu, prodhimi në shkallë të plotë i Serisë Mk-V të Monarch Tractor do të fillojë në tremujorin e parë të vitit 2023, thonë kompanitë.

Ndërkohë, traktori i Monarch’s Founder Series do të prodhohet në objektin e tij në Livermore, Kaliforni, duke filluar nga tremujori i katërt i këtij viti.

Monarch Tractor e quan veten prodhuesi i parë elektrik, inteligjent i traktorëve në botë dhe ka mbledhur 81 milionë dollarë fonde, raporton Automotive News.

Foxconn do të ndihmojë kompaninë me prodhimin në objektin e saj prej 6.2 milionë metrash katrorë në Ohajo, të cilin e bleu nga Lordstown Motors në maj për 230 milionë dollarë.

Ky është hapi i fundit në misionin e kompanisë për të ndërtuar Makina Elektrike.

Kompania gjithashtu do të prodhojë Fisker Pear në fabrikën e saj në Ohio dhe mund të jetë duke punuar për të bërë një marrëveshje me Apple.

Apple ka rekrutuar talente nga e gjithë industria e automobilave dhe ka paraqitur patenta për teknologjinë e automobilave.