Gaza, turpi i Shekullit 21

Sa e madhe kjo Tokè
Pèr ngushtèsinè e tiranisè
Sa dhimbje duhet tè ndjen njè fèmijè
Ku e sheh duke u djegur familja e tij

Palestinè
Gazà
Gazi i Botès
-Sa dhimbje mund te ketè
Njè zemèr e vdekur nè trup tè gjallè

Gazà
Gazi i hipokrizisè sè njerèzimit
Gazi i Kartave tè kata-Kombeve
Ra ky mortè e u panè..
Edhe sa fèmijè duhet tè vdesin ende pa lindè
Nè duar tè nènave

Edhe sa familje duhet tè shuhen si yjet nè errèsirèn e asaj toke
Ra ky mort e u pa fytyra e civilizuar  e kèsaj Botè

U pa, gjaku i ngrirè i kasapève pranè viktimave
Dehja e elitave arabe pranè therrtorève si tè kingjave
Thonè kur t’i nxen gjaku hamshorèt, nuk shohin

Jo, nuk shohin sytè kur verbohen zemrat
Jo, se ato nuk janè Nànàt e tyne
Nuk janè bijtè dhe bijat e tyne
Nuk janè familjet e tyne
Nuk janè rrokaqiejtè e tyne
Nuk janè “litarèt” nè kokat e kalbuna tè tyne
Nuk ju dridhèt dheu nèn kèmbèt e tyne
Nuk ju shndèrrohen nè therrtore, shkollat, sheshet, spitalet, as kopshet e tyne

Elitarèt, shekullarèt e sulltanèt e brekève e ibrikève
E barève
E sfilatave
E konobarève
Elitat e hienave tè 1001 netève

Edhe pas kataklizmàve gjenocidiale
Zani i kudsit prap kumbon
Tufanèt trumbetojnè
Si feniksi nga toka e djegur ngrihen sikur thonè
A thua, Kudsi, s’paska histori
A thua Kidsi s’paska bijè
A thua Kudsi, s’paska martirè
A thua, Kudsi s’paska gjakè
Keni gabuar faqezi  elitar Arab

E paskeni harruar tè madhen Profetèsi
Ai grupi pararojè deri n’kiamet
Jemi na,
Jetimèt e umetit tè shkretè
Qè nga vullkanet, bloza dhe zjarri i zi
Ngritemi si tufan feniksi
Deri sa mali tè bahet hi e hiri mal dèshmorèsh pèrsèri
Jemi dhe do jemi pèrgjithnji

E bota mbarè tè bèjè sehir
E Kartat e Kata-kombève  djeguni e bènu dritè
Krimeve e gjenocideve qè s’guxoni as t’i pèrmendèni
Ngase robria e jonè dihet kènd ka armik
Ndèrsa rob tè kujtè jeni as s’jeni tu e ditè
Qè ju kanè mjelur si dhitè
Dinar as dèrhem s’ju kanè lanè rritè
Fytyrè njeriu as familje s’ju vjen era..
Jeni bèrè ashtu sikur moqali nè derra

Mirèpo, edhe zullumi ka fund
Èshtè kèndellè rinia djaloshare çdokund
Tenda kanè ngritè e zanin kanè rrite
E kanè kuptuar kush janè padrejtèsitè

E kemi kè Zoti ma tè madhèn shpresè
Se njè ditè tè afèrt n’Amerikè e gjetkè
N’evropè e Azi e Ingilizi
Bota do ta kuptojè kush janè faqezinjtè

Andaj, oje Botè e shkretè qè jeni ba pèr gazè
Na jemi Gazà po kemi zemèr-vajè
Kemi ende zjarr pèr ta djegè Lindjen
E kur vdes lindja nuk ka as perèndim..

Na ishim, jemi e do tè jemi fitili i flakève tè lirisè
Lirisè tuajèn sè pari nga prangat e robèrimit
Se liria e jonè ende ka tè madhin çmim
Lirinè e pakushtè

Ose, martirizim…
S’na friksojne yjet bombardues
As retè nè qiell
Brenda zemrave kemi luanèt si Diell

Njè pèr tè gjithè jemi e tè gjithè pèr njè
Nga barku i Nànàve dolèm me njè betim
Se l’shojmè tokèn pèr se gjalli
Se nga njè varr kemi mihjè

E pasi tè afrohet laku i vèshtirèsisè
E dijmè se nuk èshtè largè edhe ajo ditè
Kur edhe guri e druri kanè me thirrè..
Ejani se pas meje fshihen sikur minjtè

Po, ju po mè dhimbseni o arabèt fqinjè
E musliman qyqar nè katèr anèt e Botès
Qè burguar epshi e pasioni ju kanè
Familjet e juaja djalli jua ka marrè
As erè as pushtet nuk èshtè t’u ju ardhè

E, nga tè shumtè ka edhe tè paktè
Qe natèn nuk flejnè po qajnè nga duatè
Ditèn nuk rrijnè po dorèn e ndihmès shtrijnè
Po a nuk e meritojmè edhe  ne pakèz ndihmè
A nuk jemi tokè e Umetit me Kudsin palestinè?!.

~Mani 2024