Infermierja amerikane akuzohet se ka bërë karta false të vaksinimit anti-COVID

Një infermiere në Kolumbia të SHBA-së është paditur nga një juri e madhe federale me akuzat për bërjen e kartave mashtruese të vaksinimit COVID-19, është bërë e ditur nga zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Karolinës së Jugut.

Tammy McDonald, 53 vjeç, akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinave më 20 qershor dhe 28 korrik. Ajo dyshohet se kishte plotësuar kartat e vaksinave për njerëzit që ajo e dinte se nuk kishin marrë një vaksinë anti-COVID. Më pas ajo akuzohet se ka gënjyer agjentët federalë kur u mor në pyetje për këtë çështje në tetor.

“Ajo u dha individëve Kartat e Vaksinimit CDC-së të COVID-19 dhe kishte plotësuar personalisht informacionin identifikues të individëve dhe numrat për vaksinat që ajo e dinte se nuk u ishin administruar atyre individëve,” thuhet në aktakuzë.

McDonald është akuzuar për dy akuza, njëra për prodhimin e dokumenteve mashtruese të identifikimit dhe tjetra për gënjeshtra ndaj hetuesve federalë. Ajo është deklaruar e pafajshme për të gjitha akuzat.

“Megjithëse aktakuza flet vetë, krijimi i kartave të vaksinave mashtruese ose false për ata që nuk janë vaksinuar përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për shëndetin e njerëzve të Karolinës së Jugut,” tha në një deklaratë ushtruesi i detyrës së Prokurorit të SHBA-së, DeHart.

Sipas Zyrës së Prokurorit të SHBA-së, McDonald përballet me deri në 15 vjet burg për çdo akuzë për bërjen e kartave mashtruese të vaksinimit COVID-19 dhe pesë vjet burg për gënjeshtra ndaj hetuesve federalë. /koha