Këto janë zhvillimet më të fundit të mëngjesit të sotëm në Palestinë

Kritika Uashingtonit gjithandej pasi SHBA-ja vuri veton ndaj rezolutës së armëpushimit të Gazës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dje.

Sulmet izraelite në Gaza vrasin të paktën 310 palestinezë në një periudhë 24-orëshe.

Agjencia palestineze e lajmeve Wafa ka raportuar se bombardimet herët në mëngjes nga forcat izraelite rezultuan në “dhjetëra” viktima në Rafah në jug të Rripit të Gazës dhe në qytetin e Gazës në veri.

Komiteti Olimpik Palestinez thotë se 64 atletë, zyrtarë të lidhur me sportin janë vrarë në Gaza që nga 7 tetori, raporton agjencia e lajmeve Wafa.

Izraeli thuhet se ka kryer një sulm me dron në Sirinë jugore duke vrarë katër, përfshirë tre anëtarë të Hezbollahut.

Lufta në Gaza do të vazhdojë për javë të tëra, thonë burimet për mediat izraelite sipas korrespondentit të AJ.

Ministri i Punëve të Jashtme të Arabisë Saudite, Princi Faisal bin Farhan Al Saud i tha Sekretarit të Shtetit të SHBA, Antony Blinken se duhet të ndërmerren “hapa urgjent” për të arritur një armëpushim në Gaza dhe shpërndarjen e ushqimeve dhe furnizimeve mjekësore.

Dhjetëra anëtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë i kanë bërë thirrje Izraelit që të respektojë detyrimet e tij sipas ligjit ndërkombëtar për të mbrojtur punonjësit humanitarë në Gaza.

Palestinezët po kalojnë orë dhe madje ditë jashtë vendeve të shpërndarjes së OKB-së në Gaza, të dëshpëruar për të marrë ushqime dhe furnizime të tjera ndërsa bombardimet e Izraelit vazhdojnë të pengojnë operacionet humanitare në enklavë.