Këtu është një përmbledhje e zhvillimeve të fundit në Pa’lestinë

Ushtria izraelite ka pohuar se nuk ka “asnjë indikacion” se është përgjegjëse për sulmin vdekjeprurës të së premtes në një kamp me tenda në zonën al-Mawasi të Gazës jugore, i cili ka vrarë të paktën 25 njerëz dhe ka plagosur 50 të tjerë.

Një dëshmitar në al-Mawasi tha se “dy tanke u ngjitën në një kodër” dhe “dërguan topa zjarri që goditën çadrat e njerëzve të varfër të zhvendosur në zonë”, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

KNKK e ka dënuar sulmin në kamp dhe tha se vendndodhja e zyrës së saj humanitare, e cila u godit, ishte e njohur për palët ndërluftuese.

Shefi politik i Hamasit, Ismail Haniyeh thotë se grupi palestinez është i gatshëm të mirëpresë “çdo dokument apo iniciativë që siguron themelet e pozicionit të rezistencës në negociatat për armëpushim”.