Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit në Palestinë

Izraeli vazhdon bombardimet e tij në Rripin e Gazës, duke intensifikuar më tej sulmet në jug, duke përfshirë Rafah-n.

Rreth 25 për qind e Khan Younis në Gazën jugore është nën urdhrat e evakuimit, thotë OKB.

Forcat izraelite thuhet se kanë gjuajtur gaz lotsjellës dhe plumba gome ndaj të rinjve palestinezë në Ramallah në Bregun Perëndimor të pushtuar.

Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së shqyrtojnë një projekt-rezolutë për armëpushim pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së u kërkoi atyre të veprojnë duke u thirrur në nenin 99.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell u kërkon anëtarëve të BE-së të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mbështesin një rezolutë të armëpushimit.