Kisha ruse denoncon sanksionet britanike ndaj Patriarkut Kirill: Absurde dhe të pakuptimta

Vladimir Legoyda

Kisha Ortodokse Ruse ka hedhur poshtë sanksionet kundër udhëheqësit të saj, Patriarkut Kirill, të vendosura nga Britania për mbështetjen e tij për ndërhyrjen ushtarake të Moskës në Ukrainë.

“Përpjekjet për të frikësuar primatin e Kishës Ruse me diçka ose për ta detyruar atë të heqë dorë nga pikëpamjet e saj, janë të pakuptimta, absurde dhe jopremtuese”, tha zëdhënësi i kishës Vladimir Legoyda në Telegram.

Ai shtoi se Kisha ishte “ura e fundit, një mjet komunikimi, të cilin ata po përpiqen ta shkatërrojnë për disa arsye.

“Kjo mund të jetë e nevojshme vetëm për ato forca politike që kanë përshkallëzimin e konfliktit dhe tjetërsimin e paqes si qëllim të tyre të rëndësishëm,” tha Legoyda.

Kujtojmë se kleriku 75-vjeçar, u hoq dy javë më parë nga lista e sanksioneve të BE-së pas kundërshtisë të bërë nga Hungaria. /panorama