Lëvizja #ChurchToo fakton abuzimet seksuale të priftërinjve – VIDEO

Një raport i vjetruar mbi abuzimin seksual dhe mbulimin në Konventën Baptiste Jugore, besimi më i madh protestant në SHBA, shkruan agjencia e lajmeve AP

Një video virale në të cilën një grua përballet me pastorin pse e kishte abuzuar seksualisht kur ishte adoleshente.

Një dokumentar televiziv që ekspozon abuzimin seksual të fëmijëve në komunitetet amish dhe menonit.

Mund ta quani #ChurchToo 2.0.

Të mbijetuarit e sulmeve seksuale në mjediset e kishës dhe mbrojtësit e tyre u kanë bërë thirrje kishave prej vitesh që të pranojnë shkallën e abuzimit në mesin e tyre dhe të zbatojnë reformat. Në vitin 2017, ajo lëvizje fitoi hashtagun #ChurchToo, që rrjedh nga lëvizja më e gjerë #MeToo, e cila denonconte përdhunuesit në shumë fusha të shoqërisë.

Thjesht po konfirmohet publikisht

Në javët e fundit, #ChurchToo ka sjellë grup intensiv të dhënash duke arritur një audiencë të gjerë në titujt e lajmeve dhe në ekran me një mesazh që aktivistët kanë luftuar prej kohësh për ta përcjellë.

“Për ne është thjesht konfirmim i asaj që kemi thënë gjatë gjithë këtyre viteve”, tha Jimmy Hinton, avokat për të mbijetuarit e abuzimit dhe shërbëtor i Kishës së Krishtit në Somerset, Pensilvani. “Ka një epidemi absolute abuzimi në kishë, në hapësirat fetare”.

Thirrjet për reforma do të jenë të spikatura këtë javë në Anaheim, Kaliforni, kur Konventa Baptiste Jugore mban takimin e saj vjetor pas një raporti të jashtëm që konkludoi se liderët e saj keqtrajtuan rastet e abuzimit dhe viktimat me gurë.

Raporti i 22 majit doli në të njëjtën ditë kur një kishë e pavarur në Indiana po përballej me akuzat ndaj saj.

Pak çaste pasi pastori i saj, John B. Lowe II, rrëfeu për vite të tëra “tradhti bashkëshortore”, anëtarja e vjetër Bobi Gephart mori mikrofonin për të treguar pjesën tjetër të historisë: Ajo ishte vetëm 16 vjeç kur filloi, tha ajo.

Videoja e përballjes ka marrë afro 1 milion shikime në Facebook. Lowe më pas dha dorëheqjen nga New Life Christian Church & World Outreach në Varshavë.

Në një intervistë, Gephart tha se nuk është e befasuar që kaq shumë raste po dalin tani. Ajo ka marrë fjalë inkurajimi nga e gjithë bota, me njerëz që ndajnë historitë e tyre “zemërthyese” të abuzimit.

“Gjërat po shkunden”, tha Gephart. “Unë me të vërtetë ndihem sikur Zoti po përpiqet t’i bëjë gjërat siç duhet”.

Për shumë kisha, ajo tha: “E gjitha ka të bëjë me mbulimin”. Le të vazhdojmë shfaqjen. “Ka njerëz që lëndojnë dhe kjo nuk është e drejtë. Unë ende nuk mendoj se shumë nga kisha e marrin atë”.

Fuqia e dëshmive

Hinton – i cili dorëzoi babanë e tij, një ish-ministër tani i burgosur për sulm të rënduar të pahijshëm – tha se videoja virale tregon fuqinë e të mbijetuarve që tregojnë historitë e tyre.

“Të mbijetuarit kanë shumë më tepër fuqi sesa mendojnë ndonjëherë”, tha ai në podkastin e tij “Speaking Out on Sex Abuse”.

Zbulimet #ChurchToo janë shfaqur në të gjitha llojet e grupeve të kishës, duke përfshirë besimet liberale që predikojnë barazinë gjinore dhe e përshkruajnë sjelljen e pahijshme seksuale të klerit si abuzim me pushtetin. Kisha Episkopale transmetoi histori nga të mbijetuarit në Konventën e Përgjithshme të 2018-ës dhe një kryepeshkop në Kishën Anglikane të Kanadasë dha dorëheqjen në prill mes akuzave për sjellje të pahijshme seksuale.

Por shumë llogaritje të kohëve të fundit po ndodhin në mjediset konservatore protestante ku një “kulturë e pastërtisë” ka qenë e spikatur në dekadat e fundit – duke theksuar autoritetin mashkullor dhe modestinë e femrës dhe dekurajimin e takimeve në favor të miqësisë tradicionale që çon në martesë.

Më 25 maj, personaliteti televiziv, Josh Duggar, u dënua në Arkansas me më shumë se 12 vjet burg për marrjen e pornografisë së fëmijëve. Duggar ishte një ish-lobist për një organizatë konservatore të krishterë dhe u shfaq në TLC, të anuluar që nga ajo kohë, “19 Fëmijët dhe Numërimi”, duke shfaqur një familje të shkollimit në shtëpi që theksonte dëlirësinë dhe miqësinë tradicionale. Prokurorët thanë se Duggar kishte një “interes seksual të rrënjosur thellë, të përhapur dhe të dhunshëm për fëmijët”.

Ndryshimi, i domosdoshëm

Më 26 maj, “Springfield” (Misuri) News-Leader raportoi për një sërë rastesh të abuzimit seksual që përfshinin punëtorë në Kanakuk Kamps, një ministri e madhe e kampeve ungjillore.

Emily Joy Allison, historia e abuzimit të së cilës nisi lëvizjen #ChurchToo, tha se etika seksuale e predikuar në shumë kisha konservatore – dhe turpi dhe heshtja që krijon – janë pjesë e problemit. Ajo argumenton se në librin e saj, “#ChurchToo: Si kultura e pastërtisë mbështet abuzimin dhe si të gjesh shërim”.

Allison i tha “Associated Pressit” se adresimi i abuzimit kërkon ndryshim në politikën e kishës dhe teologjinë. Por ajo e di se kjo e fundit nuk ka gjasa në SBC.

“Ata duhet t’i nënshtrohen një transformimi rrënjësor deri në fund. Dhe kjo nuk do të ndodhë”, tha Allison. Puna e reformës e përqendruar në “uljen e dëmit” është një qasje më realiste, tha ajo.

Disa avokatë shpresojnë se fokusi kryesor në abuzim mund të çojë në reforma të qëndrueshme – nëse jo në kisha, atëherë në ligj.

Misty Griffin, avokate e të mbijetuarve nga sulmet seksuale në komunitetet amish, së fundi nisi një peticion duke kërkuar një “Akt të të Drejtave të Fëmijëve” në Kongres. Që nga fillimi i qershorit, ajo kishte siguruar më shumë se 5.000 nënshkrime.

Do të kërkonte që të gjithë mësuesit, duke përfshirë ata në shkollat ​​fetare dhe mjediset e shkollave shtëpiake, të trajnohen për abuzimin dhe neglizhimin e fëmijëve dhe t’i nënshtrohen mandateve të raportimit, dhe gjithashtu do të kërkonte udhëzime të përshtatshme për moshën për parandalimin e abuzimit për studentët. Griffin tha se një legjislacion i tillë është thelbësor sepse në sistemet fetare autoritare, viktimat shpesh nuk e dinë se ndihma është e disponueshme ose si ta marrin atë.

“Pa këtë, asgjë nuk do të ndryshojë”, tha Griffin, producent këshillues në dokumentarin “Sins of the Amish”.

Dokumentari me dy episode, i cili u shfaq premierë në Peacock TV në maj, shqyrton abuzimin endemik në komunitetet amish dhe menonite, duke thënë se ai mundësohet nga një strukturë autoriteti patriarkal, një theks në faljen e shkelësve dhe hezitimin për të raportuar shkeljet tek zbatimi i ligjit.

Konventa Baptiste Jugore, doktrina e së cilës gjithashtu bën thirrje për udhëheqje mashkullore në kisha dhe familje, është tronditur veçanërisht nga lëvizja #ChurchToo pas vitesh ankesash se udhëheqja ka dështuar të kujdeset për të mbijetuarit dhe t’i mbajë përgjegjës abuzuesit e tyre. /koha