Merkel: Evropa nuk duhet ta refuzojë Turqinë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, deklaroi të mërkurën se Evropa nuk duhet ta refuzojë Turqinë, pavarësisht shqetësimeve për shkak të zgjerimit të kompetencave të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Merkel tha për “Berliner Zeitung”, se Turqia është partner i rëndësishëm në luftën kundër terrorizmit islamik dhe se është në interesin e BE dhe NATO-s që të kenë marrëdhënie të mira me Ankaranë, transmeton Reuters.