Miliarderi çek mes 5 të vdekurve në rrëzimin e helikopterit në Alaskë

Petr Kellner

Miliarderi çek Petr Kellner ishte një nga pesë personat e mbytur kur helikopteri i tyre u rrëzua pranë një akullnaje në Alaska gjatë një udhëtimi për skijim të shtunën.

 

PPF Group, kompania Çeke e investimeve që Kellner bashkë-themeloi, konfirmoi vdekjen e tij në një deklaratë të hënën.

“Me një trishtim të madh, PPF njofton se … Petr Kellner vdiq tragjikisht në një aksident helikopteri në malet e Alaskës,” tha kompania. “Jeta e tij profesionale ishte e njohur për etikën e tij të pabesueshme të punës dhe krijimtarinë, por jeta e tij private i përkiste familjes së tij,” shtoi njoftimi.

Kellner, 56 vjeç, ndihmoi në ngritjen e PPF në 1991 për të marrë pjesë në privatizimin e ekonomisë Çeke pas rënies së komunizmit. Ai zotëronte gati 99% të firmës, e cila ka aksione në më shumë se dhjetëra kompani në të gjithë botën, sipas faqes së saj të internetit.

Kellner kishte një vlerë neto prej 15.7 miliardë dollarësh dhe ishte individi i vetëm nga Republika Çeke në Indeksin e Miliarderit Bloomberg, një listë e 500 njerëzve më të pasur në botë.

Sipas një deklarate nga Trupat Shtetërore të Alaskës, katër persona të tjerë – përfshirë pilotin e helikopterit – u vranë në përplasjen pranë akullnajës Knik.

“Grupi besohet të ketë qenë duke helikijuar në zonë,” tha deklarata e Trupave Shtetërore të Alaskës, duke shtuar se Bordi Kombëtar i Sigurisë së Transportit do të kryejë një hetim mbi shkakun e rrëzimit.

Heli-skijimi përfshin përdorimin e helikopterit në vend të një ashensori për të hyrë në një terren të largët.

është e paqartë se kush do të pasojë Kellner në krye të PPF, i cili kishte pasuri prej gati 44 miliardë dollarë në fund të qershorit 2020. Përveçse aksioneri i saj kryesor, Kellner mbikëqyri zhvillimin strategjik të grupit dhe drejtimin e saj në të ardhmen.

Një figurë e shquar në botën e biznesit Çeke, përpjekjet filantropike të Kellner u përqëndruan në arsim dhe u menaxhuan përmes Fondacionit të Familjes Kellner, të cilin ai themeloi me gruan e tij, Renáta Kellnerová.

PPF dhuroi 100 milion koruna Çeke (4,5 milion dollarë) për qeverinë Çeke për aparate për frymëmarrje, maska ​​dhe pajisje testimi gjatë pandemisë së koronavirusit. /Mesazhi.com