Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore gjatë natës

Vetëm katër kamionë që transportonin ndihma jetike humanitare hynë në Gaza të mërkurën, nga rreth 133 kamionë në fillim të shkurtit, sipas të dhënave të fundit nga UNOCHA.

Imazhet e reja satelitore tregojnë një zonë që Egjipti besohet se po përgatitet pranë kufirit të Gazës për të akomoduar palestinezët në rast se një ofensivë izraelite në Rafah shkakton një lëvizje masive të refugjatëve përtej kufirit.

Ministrat e Jashtëm të Egjiptit dhe Arabisë Saudite kanë thënë se ata “kundërshtojnë absolutisht” planet e inkursionit të Izraelit në Rafah gjatë një takimi në margjinat e samitit të G20 në Brazil.

Ushtria amerikane tha se kreu katër “sulme vetëmbrojtëse” kundër raketave të lëvizshme të lundrimit kundër anijeve Houthi dhe lëshuesve të raketave balistike kundër anijeve në Jemen.

Uashingtoni i ka thënë Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë se nuk duhet të urdhërojë tërheqjen e pakushtëzuar të forcave izraelite nga territoret e pushtuara palestineze pa garanci sigurie.

“Gaza është bërë një zonë vdekjeje”: Shefi i OBSH thotë se situata “çnjerëzore” shëndetësore dhe humanitare përkeqësohet.

Shoqata e Gjysmëhënës së Kuqe të Palestinës paralajmëron për një situatë të rëndë në spitalin al-Amal në Khan Younis ndërsa rrethimi izraelit vazhdon për të 30-tën ditë.

Organizata bamirëse mjekësore MSF “të zemëruar” nga sulmi izraelit në strehimorën e saj në al-Mawasi që vrau dy anëtarë të familjes dhe plagosi gjashtë.

Banorët e Rripit verior të Gazës kanë vetëm ushqim për kafshë për të ngrënë për tre javët e fundit, thotë kreu i zyrës së mediave qeveritare të Gazës.

Të paktën 29,313 palestinezë të vrarë dhe 69,333 të plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i rishikuar i vdekjeve në Izrael nga sulmet e 7 tetorit është 1,139.