Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore të fundit

Sulmet izraelite vazhdojnë në Gaza, me fokus të veçantë në jug të enklavës, teksa ndërprerja e komunikimit hyn në ditën e shtatë.

Të paktën 24,620 njerëz të vrarë dhe 61,830 të plagosur në sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori. Numri i rishikuar i të vdekurve në Izrael nga sulmi i Hamasit të 7 tetorit është 1,139.

Udhëheqësi izraelit Benjamin Netanyahu përsëriti qëndrimin e tij kundër një shteti të ardhshëm palestinez, duke nënvlerësuar vërejtjet e SHBA se fundi i luftës në Gaza mund të pasohet nga një rrugë drejt shtetësisë palestineze në këmbim të normalizimit midis Arabisë Saudite dhe Izraelit.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se sulmet kundër Houthive në Jemen nuk e kanë ndaluar grupin nga kryerja e sulmeve ndaj anijeve tregtare në Detin e Kuq, por megjithatë do të vazhdojnë.

Meksika dhe Kili ia kanë referuar GJNP-së luftën në Gaza, duke ngritur shqetësime për përshkallëzimin e dhunës kundër civilëve.

Një mjek që punon me Mjekët pa Kufij (MSF) thotë se kushtet në spitalin Nasser janë bërë “të padurueshme” pasi Izraeli vazhdoi të bombardonte zonat përreth objektit.

Demonstruesit në Tel Aviv po marshojnë për lirimin e robërve në Gaza dhe për t’i dhënë fund luftës.