Palestinë: Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore

Ministria e Shëndetësisë e Gazës thotë se 112 palestinezë janë vrarë në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e vdekjeve që nga 7 tetori në të paktën 28,176.

Libani ka kritikuar planet izraelite për një pushtim tokësor të Rafahut si “një vazhdimësi e agresionit të vazhdueshëm kundër Rripit të Gazës”.

Drejtoresha Ekzekutive e UNICEF-it Catherine Russell ka thënë se civilët në Rafah duhet të mbrohen pasi nuk kanë ku të shkojnë.

Kreu i UNRWA raporton pengesat administrative të shtuara nga Izraeli, duke përfshirë mbajtjen e furnizimit një muaj me ushqim në portin Ashdod.

Krahu i armatosur i Hamasit, Brigadat Qassam, thotë se bombardimet e vazhdueshme të ushtrisë izraelite në Rripin e Gazës kanë rezultuar në vrasjen e dy robërve tjerë izraelitë dhe plagosjen e tetë të tjerëve.

Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) thotë se forcat e saj kryen sulme vetëmbrojtëse kundër dy anijeve sipërfaqësore pa pilot (USV) dhe tre raketave të lundrimit kundër anijeve (ASCM) në veri të Hodeidah të Jemenit të shtunën.