Palestinë: Këtu janë zhvillimet kryesore gjatë natës:

Forcat izraelite po rrethojnë Spitalin al-Awda në Gazën veriore, duke penguar pacientët dhe stafin mjekësor të hyjnë ose të dalin nga objekti. Spitali, një nga të fundit që funksionon në zonë, tashmë ka mbetur pa ujë të pijshëm.

Sulmet izraelite vazhduan në të gjithë Rripin e Gazës, me sulme të raportuara në Jabalia në veri, Nuseirat në qendër dhe Khan Younis dhe Rafah në jug. Numri nuk ishte menjëherë i qartë.

Në Bregun Perëndimor të pushtuar, një zyrtar palestinez i tha agjencisë së lajmeve Wafa se ushtarët izraelitë mbështetën qindra kolonët që i vunë zjarrin tokave bujqësore dhe një skareti në fshatin Yatma.

Presidenti i SHBA Joe Biden u tha të diplomuarve në Kolegjin Morehouse në Atlanta se ai dëgjoi zërat e studentëve që protestonin kundër luftës së Izraelit në Gaza dhe se skenat nga konflikti i thyen zemrën gjithashtu.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, u takua me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për të diskutuar ofensivën e vazhdueshme në Rafah dhe përpjekjet për të rikthyer robërit e mbajtur në Gaza.