Raisi: “Nuk do të mbetet asgjë” nga Izraeli nëse sulmon përsëri Iranin

Presidenti iranian Ebrahim Raisi tha sot se nëse Izraeli kryen një tjetër sulm në territorin iranian, situata “do të jetë krejtësisht ndryshe” dhe “nuk do të mbetet asgjë nga regjimi sionist”, raporton Anadolu.

Duke iu drejtuar studentëve dhe mësuesve në Universitetin e Kolegjit Qeveritar në qytetin pakistanez Lahore, Raisi tha se Irani “dënoi” Izraelin për sulmin e tij ndaj Konsullatës iraniane në Siri, duke iu referuar sulmit me dronë dhe raketa të 14 prillit ndaj Izraelit.

Të paktën shtatë këshilltarë ushtarakë iranianë, përfshirë dy komandantë të rangut të lartë, u vranë në sulmin e konsullatës, për të cilën Teherani fajësoi Tel Avivin. Izraeli nuk e mori zyrtarisht përgjegjësinë për sulmin.

Herët të premten, Izraeli kreu një sulm me dron në një bazë ushtarake në qytetin qendror iranian Isfahan, të cilin autoritetet iraniane pohuan se e kishin penguar.

Raisi tha se nëse Izraeli mbështetet sërish në aksion ushtarak kundër Iranit, “situata do të jetë krejtësisht ndryshe dhe nuk dihet nëse do të mbetet diçka nga regjimi”, duke iu referuar Izraelit.

Ai më tej tha se Irani dhe Pakistani kanë “pikëpamje të përbashkët” për “mbrojtjen e popullit të shtypur të Palestinës”, duke shtuar se Teherani do të vazhdojë t’i mbrojë ata “me një ndjenjë krenarie”.

Presidenti iranian kritikoi gjithashtu Shtetet e Bashkuara në fjalimin e tij, duke thënë se slogani i fjalës së lirë në vend është hipokrit pasi ata përjashtojnë studentët nga universitetet për shkak se flasin në favor të Palestinës.

Kjo deklaratë e tij ishte në lidhje me përjashtimin e më shumë se 100 studentëve nga Universiteti i Kolumbias.

Raisi shtoi se “rezistenca” e popullit të Palestinës do të çlirojë tokat e pushtuara.

Gjatë vizitës së tij të parë në Pakistan, Raisi zhvilloi bisedime të gjera me kryeministrin pakistanez Shehbaz Sharif të hënën, ndërsa diskutimet prekën gjithashtu situatën në Gaza, ku rreth 34.200 njerëz janë vrarë në ofensivën brutale izraelite që nga tetori i kaluar pas një sulmi të Hamasit.

Ai u takua gjithashtu me homologun e tij pakistanez Asif Ali Zardari sot, si dhe me shefin e ushtrisë pakistaneze, gjeneralin Syed Asim Munir, për të diskutuar çështje dypalëshe dhe rajonale.