SHBA, shteti Alaska goditet nga një tërmet 8,2 ballë

Qendra amerikane për hulumtime gjeologjike (USGS) njoftoi se në shtetin Alaska ka ndodhur një tërmet me magnitudë prej 8,2 ballësh, transmeton Anadolu Agency (AA).

Epiqendra e tërmetit të ndodhur në thellësi prej rreth 47 kilometra, është 91 kilometra në ujërat e Perryville.

Pas tërmetit 8,2 ballësh u dha paralajmërim për cunami.

Gjithashtu pas tërmetit të fuqishëm janë raportuar edhe “aftershok” me magnitudë 6,2 dhe 5,6.