Shembet ndërtesa pas zjarrit Në Filadelfia: Vdes 1 zjarrfikës, plagosen 5 të tjerë – VIDEO

Një ndërtesë mori flakë dhe më vonë u shemb në Filadelfia, duke vrarë një zjarrfikës dhe duke plagosur pesë persona të tjerë, dy të cilët janë në gjendje kritike, pasi të gjithë u bllokuan të shtunën.

Zjarri u raportua pak para orës 2 të mëngjesit të së shtunës në ndërtesën në Filadelfia veriore, ku tetë banorë u evakuuan në mënyrë të sigurt.

Në orën 3:24 të mëngjesit, ndërtesa u shemb, tha Zëvendës Komisioneri i Zjarrfikësve Craig Murphy.

Lt. Sean Williamson, 51 vjeç, u shpall i vdekur në vendngjarje pasi ai dhe një zjarrfikës tjetër u çliruan nga rrënojat disa orë pas shembjes.

Tre zjarrfikës të tjerë dhe një inspektor i Departamentit të Licencave dhe Inspektimeve të qytetit u shpëtuan shpejt.

Një zjarrfikës u hodh nga kati i dytë për të mos u kapur në shembje, tha Murphy. Dy zjarrfikës u janë në gjendje kritike, por të qëndrueshme në Spitalin Universitar Temple, ndërsa tretë lënduarit e tjerë u trajtuan dhe u liruan, thanë zyrtarët. /oranews