Shtëpia e Bardhë: SHBA nuk mbyll një sy ndaj viktimave në Rafah, por nuk ka ndryshim në mbështetjen për Izraelin

John Kirby

SHBA nuk po mbyll një sy ndaj viktimave në Rafah, në jug të Rripit të Gazës, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë këtë të martë në përgjigje të sulmit izraelit në një kamp, në të cilin u vranë 45 persona.

“Megjithatë, nuk do të ketë asnjë ndryshim në politikën e Amerikës për mbështetjen e Izraelit”, tha zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby.

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagoni), nga ana e tij, shprehu besimin se operacioni izraelit në Rafah është ende i kufizuar.

“Ne ende besojmë se ajo që po ndodh në Rafah, ajo që po bën ushtria izraelite, është e kufizuar në shtrirje. Ne e marrim shumë seriozisht atë që ndodhi këtë fundjavë. Të gjithë i kemi parë fotot, ato janë absolutisht të tmerrshme. A e mbështesim atë që ndodhi këtë fundjavë? Sigurisht që ne nuk duam të shohim një vdekje të tillë”, tha zëdhënësja e Pentagonit, Sabrina Singh.

Rreth një milion njerëz janë larguar tashmë nga Rafah në tre javët e fundit dhe fillimin e operacionit tokësor të ushtrisë izraelite, tha agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë. /abcnews