Spitalet turke trajtojnë afër 150 të evakuuar nga Halepi

Numri i refugjatëve nga qyteti i goditur nga lufta Halep që trajtohen në spitalet e Turqisë është rritur në 148, bëri të ditur të martën Drejtoria e Përgjithshme e Shtypit dhe Informacionit, raporton Anadolu Agency (AA).

Të plagosurit, ata që janë në gjendje kritike në veçanti, janë transportuar në spitalet në provincën jugore turke Hatay.

Në mesin e tyre 58 janë fëmijë, tha drejtoria në njoftimin, duke shtuar se 13 janë liruar pas trajtimit.

Tetë nga të plagosurit u janë nënshtruar plagëve. Në bazë të marrëveshjes për armëpushim të siguruar javën e kaluar nga Turqia dhe Rusia, civilët e bllokuar në Halepin lindor janë lejuar të shkojnë në qytetin e kontrolluar të opozitës siriane në Idlib.

Gjithsej 20.000 persona deri tani janë evakuar nga Halepi lindor, njoftoi të hënën ministri turk i Punëve të Jashtme.

Të plagosurit u lejuan në Turqi përmes kalimit të kufirit Cilvegozu dhe më shumë të plagosur priten. Ambulancat dhe ekipet mjekësore janë të stacionuar në kufi për të ndihmuar të plagosurit.