Sulmi iranian, Rusia: Përshkallëzimi i situatës mund të nxisë rritjen e tensioneve në Lindjen e Mesme

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij iranian Hossein Amir-Abdollahian.

Në një deklaratë zyrtare nga Ministria Ruse, raportohet se përshkallëzimi i tensioneve në rajon mund të çojë në rritje të tensioneve në Lindjen e Mesme.

Ndërsa apelon për ndalim të skenarëve që nxisin konflikt.

“Një përshkallëzim i mëtejshëm i tensioneve në rajon dhe veprimeve të reja të rrezikshme mund të çojnë në një rritje të tensioneve në Lindjen e Mesme. Parandalimi i skenarëve të tillë duhet të jetë prioritare për Këshillin e Sigurimit të OKB-së. /abcnews