Talibanët hyjnë në Kabul gjërsa qeveria afgane bie

Presidenti afgan Ashraf Ghani është larguar nga vendi për në Taxhikistan, thonë raportet.

  • Një zëdhënës i talebanëve thotë se luftëtarët e tyre janë urdhëruar të hyjnë në qytet për të parandaluar plaçkitjen.
  • Raportet nga Kabuli thonë se talebanët kanë kapur pallatin presidencial.
  • Më herët atyre iu tha që të përmbahen nga dhuna dhe të lejojnë kalim të sigurt për këdo që dëshiron të largohet.
  • Dëshmitarët okularë thonë se militantët hasën pak rezistencë gjatë rrugës për në kryeqytet.
  • Talibanët kapen më shumë territore, përfshirë ish bazën ajrore amerikane në Bagram dhe provincën qendrore Bamiyan. /mesazhi