TIME: Këta janë 100 njerëzit më me influencë në botë për vitin 2017

Revista prestigjioze “Time” ka bërë publike listën e përvitshme të 100 njerëzve më me influencë në botë. Ashtu si në vitet e kaluara, edhe lista e re përfshin kryetarë dhe kryeministra, drejtues ekzekutivë, njerëz të famshëm dhe jo aq të njohur, por që me forcën dhe fuqinë e shpikjeve të tyre kanë zgjidhur probleme të rëndësishme.

Në listë përfshihen sërish emrat e Presidentit të Amerikës, Donald Trump, vajzës së tij, Ivanka dhe bashkëshortit të saj, Jared Kushner. Liderë të tjerë politikë që përfshihen janë Putin, Rexhep Taip Erdogan, Theresa May, Narendra Mori dhe Papa Francis. Nga artistët, u zgjodhën emra si Ed Sheeran, Demi Lovato, Emma Stone, James Corden e James Legend.

Ndërsa në botën e titanëve të teknologjisë dhe biznesit spikatën Evan Spiegel i Snapchat dhe Jeff Bezos nga Amazon.

Nga bota e sportit ka çuditur përfshirja e brazilianit Neymar./opinion.al

Biram Dah Abeid, politikan, aktivist

David Adjaye, arkitekt

Riz Ahmed, aktor

Thelma Aldana, Prokurori i Përgjithshëm i Guatemalës

James Allison, imunolog

Guillem Anglada-Escudé, Natalie Batalha dhe Michaël Gillon, astronomë

Julian Assange, themelues i WikiLeaks

Margaret Atwood, romanciere

Stephen Bannon, Shefi strateg i Shtëpisë së Bardhë

Cindy Arlette Contreras Bautista, aktiviste

Samantha Bee, aktore, komediane

Fatou Bensouda, Kryeprokuror, Gjykata Penale Ndërkombëtare

Jeff Bezos, CEO, Amazon

Simone Biles, gjimnast

Bob Bland, Tamika Mallory, Carmen Perez dhe Linda Sarsour, organizatorë, Marshi i Grave

Jason Blum, drejtor

Tom Brady, lojtar futbolli, New England Patriots

Gretchen Carlson, avokat për barazi në vendin e punës, ish-prezantues i Fox News

Shansi Rapper, reper

Xhorxh Kisha, gjenetist

James Comey, drejtor, FBI

James Corden, Showmen

Viola Davis, aktore

Rodrigo Duterte, President i Filipineve

Ava DuVernay, drejtore

Daniel Ek, bashkë-themelues dhe CEO, Spotify

Theo Epstein, Chicago Cubs

Rexhep Tajip Erdogan, President i Turqisë

Fan Bingbing, aktor

Bob Ferguson, Prokurori i Përgjithshëm i Uashingtonit

Melinda Gates, filantrope

Donald Glover, aktor, shkrimtar, reper

Ashley Graham, modele

Glenda Gray, mjek dhe studiues

Kirsten Green, themelues, Forerunner Ventures

Gavin Grimm, aktivist

Demis Hasabis, pionier i inteligjencës artificiale

LeBron James, lojtar basketbolli, Cleveland Cavaliers

Barry Jenkins, drejtor

Leslie Jones, komedian, aktor

Colin Kaepernick, futbollist

Alicia Keys, këngëtare

Kim Jong Un, udhëheqës suprem i Koresë së Veriut

Jared Kushner, këshilltar i lartë i Shtëpisë së Bardhë

John Legend, këngëtar, kompozitor

John Lewis, Kongresmeni i SHBA, Qarku i 5-të i Gjeorgjisë

Leila de Lima, senator i opozitës në Filipine

Jean Liu, president, Didi Chuxing

Demi Lovato, këngëtare

Barbara Lynch, kuzhinier, restorant

Kerry James Marshall, artist

Gjenerali James Mattis, Sekretar i Mbrojtjes, U.S.

Theresa May, Kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar

Conor McGregor,

Rebeka Mercer, donatore

Alessandro Michele, projektues

Narendra Modi, Kryeministër i Indisë

Neymar, futbollist

Sandra Day O’Connor, ish-Gjykata e Lartë e Drejtësisë, themeluese e iCivics

Sarah Paulson, aktor

Jordan Peele, aktor, komedian, regjisor

Tom Perez, kryetar, Komiteti Kombëtar Demokratik

Ben Platt, aktor

Papa Francis, papa

Reince Priebus, Shefi i Shtabit të Shtëpisë së Bardhë

Vladimir Putin, president i Rusisë

Ryan Reynolds, aktor

Margot Robbie, aktor

RuPaul, personaliteti televiziv

Raed Saleh, kreu i helmetave të bardha të Sirisë

Juan Manuel Santos, president i Kolumbisë

Chuck Schumer, Senator i SHBA, Nju Jork

Vijay Shekhar Sharma, sipërmarrës, themelues, Paytm

Ed Sheeran, këngëtar, kompozitor

Cindy Sherman, fotograf

Raf Simons, dizajner, shefi kryesor krijues, Calvin Klein

Qasem Soleimani, komandant i Forcave Quds të Iranit

Evan Spiegel, CEO dhe bashkë-themelues, Snapchat

Emma Stone, aktore

Donald Trump, President i Shteteve të Bashkuara

Ivanka Trump, Asistente e Posaçme i Shtëpisë së Bardhë

Dr. Celina Turchi, ekspert i sëmundjes infektive

Bernard J. Tyson, CEO, Kaiser Permanente

Hamdi Ulukaya, sipërmarrës, CEO, Chobani

Mbreti Maha Vajiralongkorn, Mbreti i Tajlandës

Guus Velders, kimist atmosferik

Margrethe Vestager, cari antitrust, Bashkimi Evropian

Jeanette Vizguerra, aktiviste

Wang Qishan, udhëheqës i lartë, Partia Komuniste, Kinë

Elizabeth Warren, Senator i SHBA, Massachusetts

Colson Whitehead, romancier

Constance Wu, aktore

Xi Jinping, Presidenti i Republikës Popullore të Kinës, Sekretari i Përgjithshëm, Partia Komuniste, Kina

Janet Yellen, karrige, Rezerva Federale

Yuriko Koike, Guvernatori i Tokios