Turqi, 98 zjarre pyjore nën kontroll

Nëntëdhjetë e tetë nga 107 zjarret pyjore në Turqi janë nën kontroll, tha ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë i vendit, raporton Anadolu Agency (AA).

Përpjekjet për të kontrolluar nëntë zjarre janë ende në vazhdim, tha Bekir Pakdemirli gjatë një konference për shtyp të shtunën vonë në një qendër të menaxhimit të zjarrit në rrethin Değirmenyanı të provincës Muğla në jugperëndim.

Pakdemirli paralajmëroi se do të duhet kujdes për të luftuar zjarret masive të dielën, kur lagështia pritet të bjerë 10 për qind.

Ai tha se tre avionë zjarrfikës, nëntë helikopterë, 146 kamionë zjarrfikës, 20 cisterna dhe tetë dozerë janë duke u përdorur nga 529 pjesëtarë të personelit për të shuar zjarrin në Marmaris.

“Si kreu i një organizate që mbolli 5,5 miliardë pemë, ne do të mbjellim 1 mijë pemë në vend të secilës pemë të djegur kur të bien shirat e parë”, tha ai.

Zjarret filluan të mërkurën me shumicën në rajonet jugore. Të paktën gjashtë persona kanë humbur jetën.

Rreth 271 persona të tjerë janë prekur nga zjarret, sipas AFAD-it.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan ka thënë se 50 milionë lira turke (5.91 milionë dollarë) janë lëshuar për të plotësuar nevojat urgjente në zonat që kanë përjetuar shkatërrime dhe dëme materiale.

Ai tha se Turqia po mobilizon të gjitha mjetet për të vënë nën kontroll flakët.