Turqia reagon ndaj vdekjes së shtetasit me origjinë turke në paraburgim në Francë – VIDEO

Tanju Bilgiç

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ambasadori Tanju Bilgiç, lidhur me pyetjen për Merter Keskin, i cili vdiq në paraburgim në Francë, tha: “Është e qartë se pamjet e fundit të procesit të paraburgimit në shtypin francez nuk përputhen me rregull i ligjit.”

Zëdhënësi Ministrisë i është përgjigjur me shkrim pyetjes për Merter Keskin, i cili vdiq në paraburgim në Francë.

“Shtetasi ynë, i quajtur Merter Keskin, ndërroi jetë më 12 janar 2021, teksa ndodhej në paraburgim në komisariatin e qytetit Selestat në Francë. Çështja është reflektuar në organet e drejtësisë franceze dhe procesi hetimor vazhdon. Pas mësimit të ngjarjes, përfaqësuesit tanë në Francë janë në kontakt të ngushtë me familjen e të ndjerit dhe vazhdojnë të ofrojnë mbështetjen e nevojshme ligjore dhe morale”, shkroi ai.

Zëdhënësi Bilgiç theksoi se pamjet e fundit të procesit të paraburgimit në shtypin francez nuk përputhen me kuptimin e shtetit ligjor dhe shtoi: “Presim që shkaqet e vdekjes së shtetasit tonë të ndjerë të zbardhen sa më shpejt. Ne do të vazhdojmë të ndjekim zhvillimet.”

Pamjet e shtetasit me origjinë turke Merter Keskin, i cili u ndalua nga policia franceze vitin e kaluar dhe u vu me fytyrë në tokë duke iu vënë prangat mbrapa, mbeti pa frymë si pasojë e presionit mbi trupin e tij teksa po tentohej t’i hiqeshin prangat në paraburgim. /trt