Vazhdojnë sulmet në Damask, vriten të paktën 12 civilë

Së paku dymbëdhjetë civilë kanë mbetur të vdekur dhe dhjetëra të tjerë të plagosur, si pasojë e sulmeve ajrore të kryera në rajonin e Gutës Lindore në afërsi të Damaskut, në Siri, raporton Anadolu Agency (AA).

Sulmi është kryer në lagjen Hamuriye të Gutës lindore dhe në bazë të të dhënave fillestare, kanë humbur jetën dymbëdhjetë civilë, ndërsa dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Sulmi i sotëm është bërë përkundër armëpushimit të arritur në Siri më 30 dhjetor për të cilin ndërmjetësuan Turqia dhe Rusia.

Aktualisht, palët e përfshira në konflikt janë duke zhvilluar bisedime në Gjenevë për të arritur një armëpushim të qëndrueshëm në Siri.