Vdekje, plagosje ndërsa sulmet ushtarake izraelite pushtojnë komunitetet e Bregut Perëndimor

Si dhe bastisja e vazhdueshme dhe vdekjeprurëse në kampin e refugjatëve Nur Shams pranë Tulkarem në Bregun Perëndimor të pushtuar, për të cilin u raportua më herët, forcat izraelite kanë bastisur gjithashtu qytetin Beit Furik, në lindje të Nablusit, dhe Beit Rima, në veriperëndim të Ramallah.

Një palestinez 24-vjeçar u qëllua dhe u plagos gjatë bastisjes ushtarake në Beit Furik, raporton agjencia e lajmeve Wafa, gjatë të cilit forcat izraelite qëlluan me granata trullosëse, plumba të vërtetë dhe përdorën gaz lotsjellës kundër palestinezëve vendas që i rezistonin bastisjes.