Xi dhe Blinken bien dakord të stabilizojnë marrëdhëniet ShBA-Kinë në bisedimet e Pekinit

Kina dhe Shtetet e Bashkuara ranë dakord të hënën për të stabilizuar rivalitetin e tyre intensiv në mënyrë që të mos kalojë në konflikt, por nuk arritën të prodhojnë ndonjë përparim të madh gjatë një vizite të rrallë në Pekin nga sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken.

Diplomati i lartë amerikan dhe Xi theksuan të dy rëndësinë e të pasurit një marrëdhënie më të qëndrueshme, pasi çdo konflikt midis dy ekonomive më të mëdha në botë do të krijonte përçarje globale.

Presidenti i ShBA Joe Biden tha më vonë të hënën se ai mendon se marrëdhëniet midis dy vendeve janë në rrugën e duhur dhe tregoi se është bërë përparim gjatë udhëtimit të Blinken.

“Ne jemi në rrugën e duhur këtu”, tha Biden për marrëdhëniet ShBA-Kinë. I pyetur nga gazetarët gjatë një udhëtimi në Kaliforni nëse ai ndjente se ishte bërë përparim, ai u përgjigj: “Nuk ndihem”, tha ai. “Ju e dini se është bërë”.

Në një nga shkëmbimet më të rëndësishme ShBA-Kinë që kur Biden mori detyrën, nuk ishte e qartë se si vendet do t’i kapërcenin mosmarrëveshjet e tyre. Palët ranë dakord të vazhdojnë angazhimin diplomatik me më shumë vizita në javët dhe muajt e ardhshëm, shkruan Reuters, përcjell Klankosova.tv

Në një konferencë shtypi që përmbylli udhëtimin e tij dyditor në Pekin, i pari nga një sekretar shteti i ShBA-së që nga viti 2018, Blinken tha se Uashingtoni i kishte arritur objektivat e tij për udhëtimin, duke përfshirë ngritjen e shqetësimeve drejtpërdrejt, përpjekjen për të krijuar kanale për dialog dhe eksplorimin e zonave të bashkëpunimit. Udhëtimi u shty në shkurt pasi një balonë e dyshuar spiune kineze fluturoi nëpër hapësirën ajrore të ShBA-së.

Takimet e tij në Pekin, duke përfshirë bisedimet me kryediplomatin kinez Wang Yi dhe ministrin e jashtëm Qin Gang, kishin qenë “të sinqerta dhe konstruktive”, shtoi Blinken.

Xi gjithashtu i kërkoi Uashingtonit të mos “lëndojë të drejtat dhe interesat legjitime të Kinës”, një sinjal i pikave të mundshme të ndezjes si Tajvani, ishulli demokratik që Pekini pretendon se është i veti.