Çajrat më të mirë bimorë për lehtësimin e stresit, shëndetin e trurit dhe përfitime të tjera shëndetësore

Close up pouring hot black tea in a white tea cup , Tea ceremony time concept

Për mijëra vjet, njerëzit kanë përdorur çajra bimorë për të përmirësuar shëndetin e tyre dhe thjesht për të shijuar.

Çajrat bimorë mund të ndihmojnë në zvogëlimin e stresit, ankthit, madje mund t’ju ​​ndihmojnë të flini më mirë.

Balsam limoni

Balsami i limonit është i disponueshëm në kapsula, tableta, krem ​​dhe si çaj. Raportet anekdotike dhe kërkimet shkencore sugjerojnë se balsami i limonit mund të ndihmojë në relaksim, të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe të lehtësojë simptomat e stresit.

Çaj bliri

Çaji i blirit bëhet nga lulet e thara, gjethet ose lëvorja e pemës së Lindenit. Tradicionalisht, çaji i blirit është përdorur si një ilaç bimor për të qetësuar nervat dhe për të trajtuar ankthin, pagjumësinë dhe dhimbjet e kokës.

Çaj kamomili

Sot, shumë njerëz e lidhin çajin e kamomilit me një gjumë të mirë. Sidoqoftë, kjo barishte është përdorur tradicionalisht për të trajtuar problemet e stomakut dhe zorrëve, përfshirë gazrat, stomakun e trazuar, inflamacionin e stomakut dhe jashtëqitjet e lirshme të lidhura me ankthin.

Çaj rozmarinë

Rozmarina është një barishte e njohur për gatimin dhe aromat. Një nga përdorimet e tij më pak të zakonshme është si një çaj bimor. Megjithatë, disa hulumtime sugjerojnë që konsumimi i rregullt i çajit të rozmarinës mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër sëmundjes së Alzheimerit, shkruan Healthline.

Çaj livando

Çaji i livandos mund të përfitojë shëndetin tuaj tretës dhe mendor. Ekstrakti i livandos është përdorur prej kohësh në aromaterapi për të promovuar relaksimin, dhe hulumtimet sugjerojnë se mund të ketë përfitime të shëndetit mendor edhe nga pirja e tij.