Cfarë kërkonte ky hotel zviceran nga cifutët? Reagime të ashpra nga Izraeli (Foto)

Izraeli ka parashtruar ankesë zyrtare pasi një hotel në Zvicër ka afishuar një njoftim, ku thotë se cifutët janë të obliguar të bëjnë dush para përdorimit të pishinës ,dhe kanë kufizuar qasjen e tyre në një kuzhinë.

Hoteli apartament Paradies në fshatin Alpin të Arosas, është akuzuar për antisemitizëm pasi një mysafir ka postuar në Facebook një fotografi të një njoftimi pranë pishinës së hotelit.

“Për mysafirët, gratë, burrat dhe fëmijët cifut, ju lutemi bëni dush para se të notoni”, thuhej ne afishen e gozhduar, duke shtuar: “Nëse shkelni rregullat jam i detyruar të mbyll pishinën për ju”.

Ngjarja u raportua nga mediat izraelite, dhe ka shkaktuar reagim të ashpër nga zyrtarët izraelitë.

Jacob Keidar, ambasadori i Izraelit në Zvicër, njoftohet se ka kontaktuar me hotelin dhe më vonë shenjat ishin hequr. /MESAZHI/

The sign asking Jewish guests to take a shower, and the entrance of the hotel in Arosa, Switzerland