Çka e shkakton djersitje natën te gratë, burrat dhe fëmijët?

Ankesa për djersitje natën është një nga më të zakonshme të thënë pacientëve në pranim në mjekët e përgjithshëm. Sipas hulumtimeve statistikore, rrit djersitje gjatë gjumit ankohen rreth 40% e njerëzve që kërkojnë trajtim.

Shkaqet e “popullaritetit” të problemit në qartë si djersitje të përgjithshme të natës janë një simptomë e zakonshme e shumë sëmundjeve.

Formalisht natë atëherë ju mund të telefononi çdo djersitje të tepërt, e cila manifestohet gjatë natës, por në qoftë se dhoma gjumi juaj është shumë nxehtë ose ju duan të fle nën mbulon të shumta, është se ju djerse nuk është për t’u habitur, dhe ky reagim mund trup konsiderohet absolutisht normal.

Prandaj, termi “djersitje natën” përdoret zakonisht nga mjekët për rritjen e djersitje natën që ndodh si rezultat i një numri të kushteve patologjike.

Në këtë rast do të thotë se djersitje në rritje të natës në mënyrë që pizhame dhe liri krevat janë të lagur me djerse, por marrëdhënia me mbinxehje e mjedisit ose duke përdorur batanije shumë të ngrohta në dispozicion.

Shkaktarët e djerësitjes natën:

Sa për shkaqet e djersitje natën në opinionin publik, ka disa stereotipe të zakonshme, për shembull, shumë gra janë të lidhur tradicionalisht me djersitje natën menopauzës, por kjo është vetëm një nga shkaqet e mundshme të djersitje natën në femra.

Ka disa sëmundje të cilat ndodhin në rast të djersitje natën, dhe në mënyrë të përcaktuar saktësisht se çfarë e shkaktoi shfaqjen e simptomave të sëmundjes, mjeku duhet tërësisht të intervistojnë të pacientit, të studiuar historinë e tij mjekësore dhe të kryejë të gjitha testet e nevojshme laboratorike.

 Shkaqet kryesore të djersitje natën janë si më poshtë:

 Menopauza në gratë
 hyperhidrosis idiopathic
 Infeksionet
 Cancer
 Hypoglycemia
 Duke marrë drogë
 Çrregullimet hormonale
çrregullime neurologjike

Cilat janë simptomat mund të shoqërohen me djersitje natën?
Varësisht se çfarë lloj i sëmundjes çoi në djersitje natën ndërsa ata mund të kenë simptoma të tjera, të cilat në vetvete është një tipar të rëndësishëm diagnostike, për shembull:

Në disa lloje të kancerit dhe sëmundjeve infektive në të njëjtën kohë të natës djersitje mund të ndodhë ethe, dridhje të muskujve dhe të dridhura.

• patologji Kanceri, të tilla si Limfoma, me përjashtim të djersitje natën shkakton humbje peshe pashpjegueshme.

• Djersitje natën që ndodhin gjatë menopauzës tek gratë, të shoqëruar nga manifestimet e tjera të, për shembull, swings humor shpejta, Flushes nxehtë.

Nëse djersitje natën ndodhë ndërsa duke marrë ndonjë drogë, është e mundur shfaqja e efekteve të tjera anësore të veçanta për këtë mjekim.
• Në hyperhidrosis idiopatike është djersitja e tepruar në çdo kohë, jo vetëm gjatë gjumit.

Menopauzë
Hot flashes që shoqërojnë gratë menopauzë të ndodhë jo vetëm gjatë ditës, por gjatë natës, dhe kur kjo ndodh, të dy hyperhidrosis.

Te gratë, shkaku më i zakonshëm i rritur djersitje natën. Mbani në mend se flashes nxehtë dhe simptoma të tjera mund të shfaqen gjatë para ndërprerjes aktual të menstruacioneve, të tilla si disa vjet.

Shkaku i djersitje natën gjatë menopauzës është hormonal ndryshon trupin, dhe kjo ul nivelet e estrogjenit në gjak.

Simptoma të tjera të menopauzës janë: hot flashes, periudha të parregullta, thatësi vaginale, swings humor, pagjumësi, episode mosmbajtjeje.

Hyperhidrosis idiopatike
Rritja e djersitje në hyperhidrosis idiopatike është natyra e papërcaktuar dhe nuk është i lidhur me ndonjë sëmundje. Djersitje rëndë njëlloj si natën dhe ditën.

Infeksionet
Tuberkulozi pulmonar klasik është i lidhur më shpesh me pamjen e djersitje natën, por të ndryshme nga tuberkulozi që ata mund të citojmë sëmundjeve të tjera dhe të tjera infektive, sidomos kronike:

endokardit infektive (inflamacion i rreshtim e brendshme të zemrës me lezione valvulare).
osteomielit (purulent-necrotic inflamacion i kockave, palcën e kockave dhe indeve përreth).
grykët kronike në akute (zgjasin inflamacion ulët-grade dhe bajamet faringut).
Pneumonia (pneumoni).

• abscese e lokalizimit ndryshme (zonat e inflamacionit të indeve me formimin e dëmtimit të dhëmbëve të mbushur me qelb).
• Shkatërrimi fungale e organeve të brendshme.
• mononukleoza infektive.
• infeksionit me HIV.

Malignancies
Djersitje natën janë një simptomë e hershme e disa lloje kanceresh. Më shpesh i lidhur me djersitje natën Limfoma. Në Limfoma keqdashje ndikon në sistemin limfatik. Ka dy lloje të Limfoma: sëmundje Hodgkin (Limfoma Hodgkin) dhe Limfoma jo-Hodgkin.

Djersitje natën në limfomat janë të shoqëruara me simptoma të tjera:
• nyjet limfatike fryrë, të cilat shpesh mund të shihen me sy të lirë.
• humbje peshe paspjegueshme.
• shfaqet dhe zhduket ethe.
• lodhje.
• Shfaqja e nxituar të lëkurës apo skuqje faqet, shoqëruar me kruarje.

Në Limfoma djersitje natën mund të sinjalizojë dhe llojet e tjera të kancerit.
Hypoglycemia

Në rastin e shteteve hypoglycemic kur niveli i sheqerit në gjak zvogëlon, djersitje e tepruar është një simptomë.

Njerëzit që marrin insulinë ose drogë antidiabetike për diabet tip II, mund të përjetojnë gjendjen hypoglycemia gjatë natës, e cila çon në djersitje natën.

Çrregullime hormonale

Shkaku rrit djersitje gjatë natës mund të jetë një tumor i pheochromocytoma veshkave, por shpesh çon në natën djersitje hyperthyroidism, që rezulton nga rritja e sekretimit të hormoneve tiroide.
Tumoret Carcinoid (carcinoid) që prodhojnë substanca hormon-si edhe mund të shkaktojnë djersitje natën.

Sëmundjet neurologjike
Shpesh rritur djersitje gjatë natës është një manifestim i këtyre sëmundjeve neurologjike:
• disrefleksiya vegjetativ (me lëndimit të palcës kurrizore, si rezultat i lëndimeve apo arsyeve të tjera).
• nevropati autonome (duke rezultuar lezioneve procesin patologjike e nervave periferike).

Posttravmatycheskaya syringomyelia (që rezulton nga lëndimet e shtyllës kurrizore me lëndimit të palcës kurrizore).

Medikamente
Natën djersitje mund të rezultojë në marrë medikamente të caktuara. Në këtë rast, simptomat e ndonjë nga sëmundjet e mësipërme mungojnë, por mund të ketë efekte të tjera anësore të barnave.

Medikamente që shkaktojnë rritje djersitje natën:
• Ilaqet kundër depresionit shpesh provokojnë djersitje natën, ndërsa një efekt anësor tipike e shumë prej këtij grupi të drogës (ilaqet kundër depresionit tricyclic, frenuesit selektiv reuptake serotonin, etj), duke përfshirë një brez të ri të drogave të tilla si venlafaksine dhe bupropion.

• antipyretics (aspirina, paracetamol, tsitramon etj)
• Natsyna ose acid nikotine (vitamina PP).
• Tamoxifen (nje antagonist i estrogjenit përdorur në terapi hormon për kancer të gjirit).
• hydralazine (drogës dilates enët e gjakut dhe është përdorur për hipertension, dështimi i zemrës, eklampsia).

• Nitroglycerin (vasodilator që përdoret për trajtimin e sëmundjes iskemike të zemrës).
• Viagra apo sildenafil (përdoret për të trajtuar mosfunksionim ngrerë).
• Hormonet Kortikosteroyidnyye (prednisolon, kortizon, etj).

Djersitje natën trajtim
Duke pasur parasysh shumëllojshmërinë e proceseve patologjike cilat mund të paraqiten djersitje natën, trajtimi duhet të jetë e përshkruar vetëm pasi mjeku procedurat e nevojshme diagnostikuese dhe për të vendosur një diagnozë të saktë./Mesazhi/