Disa të vrarë në sulmet qeveritare ndaj spitalit në veriperëndim të Sirisë

Spitali ne shpelle

Pesë civilë, përfshirë një fëmijë, u vranë pasi forcat qeveritare qëlluan mbi një spital në Atareb,

Zjarri i artilerisë i qeverisë siriane vrau pesë civilë, përfshirë një fëmijë, kur goditi hyrjen e spitalit në Sirinë veriperëndimore të kontrolluar nga rebelët, thonë ministria e mbrojtjes e Turqisë dhe monitoruesit e luftës.

Sulmi të dielën në qytetin Atareb në Alepo erdhi pavarësisht armëpushimit ruso-turk që nga marsi i vitit 2020, gjoja për të mbrojtur bastionin e gjerë të mbajtur nga rebelët.
Granatimet “goditën oborrin dhe hyrjen kryesore të spitalit brenda një shpelle, duke vrarë pesë civilë, përfshirë një fëmijë dhe një punonjës spitali,” tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Njëmbëdhjetë të tjerë u plagosën duke përfshirë stafin e kujdesit shëndetësor, tha kreu i grupit monitorues me bazë në Britani Rami Abdurrahman.
Lufta në Siri ka vrarë më shumë se 388,000 njerëz dhe ka zhvendosur miliona në vend dhe jashtë që nga fillimi në 2011 me shtypjen brutale të protestave anti-qeveritare. /Mesazhi.com