Ekspertët thonë se është fruti më i shëndetshëm: Mbron zemrën, rregullon presionin e gjakut, forcon eshtrat

Sipas ekspertëve boronicat janë të pasura me vitamina, minerale dhe antioksidantë që ruajnë shëndetin dhe mbrojnë nga efektet negative të oksidimit dhe radikalëve të lirë.

Pa dyshim boronicat preferohen nga një numër i madh njerëzish dhe shpesh ato etikohen si një super ushqim.

Këtu janë katër arsyet pse ky frut duhet të jetë pjesë e menusë tuaj të përditshme.

Forcon eshtrat

Boronicat janë të pasura me kalcium, hekur, magnez, mangan, zink dhe fosfor, të cilat janë çelësi për kocka të shëndetshme.

Kujdesi për lëkurë

Anthocyanina ndihmon boronica të luftojë dëmtimin oksidativ të ADN-së, ndërsa bollëku i vitaminës C është një faktor kryesor në ndërtimin e kolagjenit. Prandaj, konsumimi i rregullt mund të ndihmojë në reduktimin e shenjave të plakjes, rrudhave, njollave të moshës dhe akneve.

Ul kolesterolin e keq

Studime të shumta thonë se fibrat dhe antioksidantët mund të ndihmojnë në shpërbërjen e kolesterolit të keq. Studimet tregojnë se konsumimi i përditshëm i boronicave ndihmon në përmirësimin e presionit të gjakut dhe ngurtësimit arterial tek gratë.

Mbron zemrën

Boronicat përbëhen nga polifenole që kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, dhe mund të kontribuojnë në shëndetin e zemrës dhe të reduktojnë problemet e tjera të zemrës. Ata gjithashtu mund të rregullojnë presionin e gjakut.