Ekspertja amerikane: Pandemia nuk po shkon drejt përfundimit, përkundrazi

Carissa Etienne

Pandemia po përshkallëzohet më tej, dhe për këtë arsye është i nevojshëm aksesi ndaj vaksinave. Kështu është shprehur drejtuesja e Organizatës Shëndetësore Panamerikane të mërkurën lidhur me pandeminë.

Carissa Etienne, në një konferencë për mediat u shpreh se SHBA-të janë ende në kontrollin e pandemisë.

“Në disa vende si Amerika Jugore, pandemia në katër muajt e parë të vitit ishte më keq nga situata me të cilën u përball vendi në vitin 2020.”

Etienne deklaroi gjithashtu se kjo tregon që pandemia mund të kalohet vetëm me një kombinim të masave me aksesin në vaksina.

“Kjo pandemi nuk po shkon drejt fundit, por po përshpjetohet.”

Që nga fillimi i pandemisë, SHBA numëron 32,96 milionë raste me koronavirus dhe 588,005 humbje jete. /abcnews