Facebook heq më shumë se 600 faqe për ndërhyrjen e zgjedhjeve afatmesme

Facebook tha të martën se ka hequr 652 faqe në rrjetin e mediave sociale që po vepronin një operacion të koordinuar të ndikimit politik përpara zgjedhjeve.
“Ne e ndalojmë këtë lloj sjelljeje sepse duam që njerëzit të jenë në gjendje të besojnë në lidhjet që ata bëjnë në Facebook”, thuhet në deklaratë, transmeton lajmi.net.

“Dhe ndërsa ne po bëjmë përparim duke shfarosur këtë abuzim, siç e kemi thënë më parë, është një sfidë e vazhdueshme, sepse njerëzit përgjegjës janë të vendosur dhe të financuar mirë”.

Në dy raste, kreu i Facebook për politikën e sigurisë kibernetike tha se gjurmuan dy fushatat e quajtura “Liberty Front Press” dhe “Quest 4 Truth” përsëri në mediat iraniane shtetërore. Fushata u ndoq nga qindra mijëra njerëz.Fushatat ruse u lidhën me njësinë e inteligjencës ushtarake të Kremlinit dhe u përqëndruan në informacionin mbi Sirinë dhe Ukrainën, duke përhapur përmbajtjen pro-ruse dhe pro-Assad, tha Facebook.