Facebook zbulon shkelje të sigurisë që prekin 50 milionë përdorues

Facebook zbuloi të premten se gati 50 milionë llogari janë komprometuar në një sulm.

“Kjo është një çështje vërtet serioze e sigurisë, dhe ne po e marrim me të vërtetë seriozisht”, u tha gazetarëve shefi Ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckerberg në një konferencë të premten.“Ne duhet të jemi më aktivë në mbrojtjen e komunitetit tonë”, pranoi ai.

Gjigandi social përcaktoi se hakerët kishin “shfrytëzuar një cenueshmëri në kodin e Facebook” që u lejonte atyre të merrnin llogaritë e përdoruesve, tha ai në një postim në blog, transmeton lajmi.net.Edhe pse përdoruesit zbuluan vetëm të premten, kompania thotë se duhej “veprim i menjëhershëm”, duke rregulluar cenueshmërinë, rivendosjen e qasjes në llogaritë e prekura dhe nxjerrjen e 90 milionë llogarive të përgjithshme si një masë paraprake sigurie, sipas shkrimit të Zëvendëspresidentit të Produktit Guy Rosen .Nuk u vidhën asnjë fjalëkalim ose kartë krediti, tha Rosen më vonë për gazetarët – por është ende e paqartë nëse sulmuesit kanë hyrë në mesazhe ose postime private dhe nëse janë postuar nga llogaritë e prekura.Hakerët mund të kenë pasur akses në aplikacione të tjera që përdoruesit kanë hyrë në Facebook, përfshirë Instagram, tha Rosen.Kompania më parë vuri në dukje se diçka nuk ishte në rregull më 16 shtator, por nuk arriti të kuptoj se çfarë ishte e gabuar deri të martën, tha ai.Ironikisht, faqja e mediave sociale të premten bllokoi shkurtimisht përdoruesit nga ndarja e disa artikujve rreth shkeljes.Sulmi është vetëm goditja e fundit për kompaninë mëmë Facebook, e cila më parë këtë javë pa largimin e bashkë-themeluesve të Instagram Kevin Systrom dhe Mike Krieger. Ajo u godit gjithashtu nga një padi nga një moderator i mëparshëm i përmbajtjes.