Fidan dhe Blinken takohen në Stamboll

Përballë një krize në Lindjen e Mesme dhe një sërë çështjesh dypalëshe, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua sot me ministrin e Jashtëm turk Hakan Fidan në Stamboll, me tema si sulmet izraelite në Gaza, hapat përfundimtarë për të përfunduar ratifikimin e anëtarësimit të Suedisë në NATO dhe miratimin e SHBA-së për shitjen e avionëve luftarakë F-16 Turqisë, raporton Anadolu.

Blinken do të takohet gjithashtu me presidentin turk Recep Tayyip Erdoğan në Stamboll.

Pas vizitës së tij në Turqi, Blinken, deri më 11 janar, do të vazhdojë në Greqi, Jordani, Katar, Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabinë Saudite, Izrael, Bregun Perëndimor dhe Egjipt.

Gjatë turneut të tij rajonal, sipas Departamentit amerikan të Shtetit, Blinken do të theksojë mbrojtjen e jetëve të civilëve, lirimin e pengjeve, dërgimin e ndihmës humanitare në Gaza, rivendosjen e shërbimeve thelbësore dhe parandalimin e zhvendosjes me forcë të palestinezëve nga Gaza.

Ai gjithashtu do të trajtojë hapa urgjentë për të reduktuar dhunën, për të qetësuar retorikën dhe për të lehtësuar tensionet, duke përfshirë frenimin e sulmeve të Houthive në Jemen dhe shmangien e përshkallëzimit në Liban.

Blinken do të riafirmojë angazhimin e SHBA-së për të punuar me partnerët për paqen në Lindjen e Mesme, duke theksuar përparimin drejt një shteti palestinez përkrah Izraelit, ka njoftuar Departamenti i Shtetit.

Vizita e tij vjen në mes të një katastrofe njerëzore në rritje në Rripin e Gazës për shkak të sulmeve izraelite dhe bllokadës në rajonin e rrethuar.

Fidan dhe Blinken kanë zhvilluar disa telefonata dhe takime që nga 7 tetori për të diskutuar Gazën midis çështjeve të tjera dypalëshe, duke përfshirë pranimin e Suedisë në NATO dhe shitjen e avionëve luftarakë F-16.

Izraeli ka kryer sulme intensive ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga një operacion ndërkufitar nga grupi i rezistencës palestineze, Hamas, më 7 tetor.

Të paktën 22.600 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe 57.910 janë plagosur, sipas autoriteteve shëndetësore të Gazës. Gati 1.200 izraelitë besohet se janë vrarë në sulmin e Hamasit.

Sulmet izraelite e kanë kthyer Gazën në gërmadha, me 60 për qind të infrastrukturës të dëmtuar ose shkatërruar dhe gati 2 milionë banorë të zhvendosur, të cilët përballen me mungesë akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.