Haradinaj nuk tregon nëse i ka siguruar votat për t’u zgjedhur kryeministër

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është regjistruar si deputet në Administratën e Kuvendit . Ai ka qenë i shoqëruar nga disa bashpartiakë të tij.

Haradinaj ka uruar të gjithë deputetet e rinj dirsa ka thënë se është mirë që është caktuar seanca konstituive kur sipas tij, së pari do të zgjidhet kryetari i Kuvendit dhe pastaj pa vonesa edhe Qeveria.

Por, kandidatit për kryeministër i koalicionit fitues të zgjedhjeve PDK-AAK-Nisma nuk ka treguar nëse ka numrat për tu zgjedhur kryeministër. Madje kur është pyetur nëse i ka siguruar votat e nevojshme, ai është përgjigjur se “Kuvendi i ka 120 deputetë dhe se do të shohim”.