Indonezi, rritet në 387 numri i të vdekurve nga tërmeti

Numri i të vdekurve nga tërmeti me fuqi ballë 7 që ndodhi të dielën e kaluar në Ishullin Lombok të Indonezisë është rritur në 387, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare të Menaxhimit të Fatkeqësisë, Sutopo Purwo Nugroho, në deklaratën e tij theksoi se numri i të vdekurve nga tërmeti është rritur në 387.

Ai theksoi se mbi 387 mijë persona janë evakuuar në zonat e sigurta. Nugroho më tej duke bërë të ditur se mbi 14 mijë persona janë të plagosur, në përgjithësi janë dëmtuar 67 mijë e 875 shtëpi, 468 shkolla, 15 xhami, 50 mesxhide, 3 spitale, 10 klinika dhe 20 ndërtesa zyrash.

Nugroho tha se pas tërmeti kanë ndodhur mbi 500 tronditje.

Në tërmetin e ndodhur më 29 korrik në Lombok me fuqi ballë 6,4 kishin humbur jetën 16 persona.