Izraeli vret adoleshentin palestinez në ditëlindjen e tij

Nihad Abu Ali nuk mund të harrojë fjalët e fundit që dëgjoi nga djali i saj Ali në prag të ditëlindjes së tij të 15-të, shkruan Anadolu Agency (AA).

“Mami, qëlloja se çfarë do të ndodhë nesër? Unë do të rritem për një vit tjetër”, kujtoi Nihad fjalët ndërsa lotët i rridhnin në faqe.

“Ai po planifikonte të blinte një tortë për ditëlindjen e tij, por ne e humbëm atë”, tha nëna e pikëlluar.

Adoleshenti palestinez u qëllua dhe u plagos rëndë nga një ushtar izraelit gjatë demonstratave javore kundër vendbanimeve të paligjshme më 4 dhjetor në fshatin Al-Mughayir, 27 kilometra në verilindje të Ramallahut.

Ai u dërgua me urgjencë në spital pas përpjekjeve të dështuara për të ndaluar gjakderdhjen e tij të brendshme, ku u shpall i vdekur.

“Ai ishte shumë i dashur. Ai ishte gjatë gjithë kohës përreth meje duke më ndihmuar, duke bërë shaka dhe duke më puthur. Por tani, ai shkoi përgjithmonë”, tha nëna.

Vritet në ditëlindje

Ayman Abu-Alia, babai i tij, kujton se ishte zgjuar me djalin e tij në prag të vdekjes për të ndihmuar gjyshin e tij në kullotjen e kafshëve të familjes.

“Unë i thashë atij se gjyshi i tij ka nevojë për të”, kujton babai. “Ai u lut dhe u largua për të ndihmuar babanë e tij. Më kujtohen edhe lutjet e tij”, tha ai.

Ali shkonte me gjyshin e tij në lindje të fshatit ku ndodhen puset e ujit për të kullotur kafshët.

“Kolonët izraelitë kontrollojnë ujin dhe tokën tonë atje nën mbrojtjen e ushtrisë”, tha Abu-Alia. “Ata thyen tubat e ujit që ne i përdorëm për ujitje, si dhe kanë kërcënuar Aliun dhe gjyshin e tij disa herë më parë”, theksoi ai.

Ndërsa po qëndronte para shtëpisë së gjyshit të tij, Aliu dëgjoi zhurmën e të shtënave. Ai vrapoi në lindje të fshatit për t’u bashkuar me vëllezërit dhe miqtë e tij në demonstratë.

“E pashë atë duke shikuar demonstratën me miqtë e tij”, tha vëllai i tij Bassam, 18 vjeç, për AA dhe shtoi se “Ai ishte duke qëndruar me duar në xhepa duke biseduar për ditëlindjen e tij kur një ushtar izraelit e qëlloi atë”.

Bassam u qëllua vetë disa herë më parë gjatë demonstratave, e fundit prej të cilave ishte një javë para vdekjes së vëllait të tij.

Një jetë e re

I ulur në një dhomë ku fotot e Aliut janë vendosur kudo, babai i tij kujtoi gëzimin e djalit të tij të vdekur kur e kuptoi që motra e tij ka lindur një djalë.

“Ai ishte plot lumturi sepse motra e tij ka lindur një foshnjë që i ngjante atij”, tha Abu-Alia.

Motra e tij Aseel nuk mundi të fliste për shkak të pikëllimit të saj të thellë, vetëm tha se ajo ia vendosi foshnjës emrin e vëllait të saj.

Gjyshja e tij Khayriat Abu-Alia ende nuk është në gjendje të besojë se ka humbur nipin e saj të dashur në ditëlindjen e tij.

“Ai ishte rreth nesh. Ai ishte gjithmonë aty sa herë që kishim nevojë për të. Çdo natë, unë e thërras atë natën, por ai nuk më përgjigjet. Nuk mund ta harroj humbjen e nipit tim të dashur”, tha ajo.